Açıklanmayan Sekiz Adet iOS 8 Yeniliği

Açıklanmayan Sekiz Adet iOS 8 Yeniliği

Dün akşam tüm dünyadaki teknoloji severlerin gözü WWDC 14 kapsamında Apple yetkililerinin iOS 8 için yaptığı açıklamasındaydı. Bu açıklamalarda şirket yetkilileri tarafından yeni işletim sistemi hakkında pek çok önemli detay açıklansa da bazı noktalardan hiç bahsedilmedi. İşte etkinlikte bahsedilmeyen konular;

iOS 8 Gizli Yenilikler

iOS 8 Gizli Yenilikler

Wi-Fi İle Yapılabilen Telefon Konuşmaları

Uzun zamandır Apple markası Wi- Fi’yi kullanarak kullanıcılarına FaceTime görüşmeler yapabilmesini sağlamaktaydı. Fakat yeni gelen işletim sistemiyle birlikte artık, bu görüşmeler standart hale getirilecek ve tüm telefon görüşmeleri Wi-Fi üzerinden yapılabilecek.

FaceTime Üzerinden Aramaların Bekletebilmesi

Bu özellik sayesinde Wi-Fi kullanarak yapılan telefon görüşmelerinde yeni bir arama geldiği zaman bu aramayı yanıtlamak mümkün olacak. Bu özellik sayesinde artık gelen yeni arama cevaplanabilecek ya da reddedilebilecek. Bu özellik FaceTime’ı yoğun olarak kullanan kişileri oldukça sevindirecek gibi gözükmekte.

Uygulamaların Ne Kadar Pil Tükettiğini Görebilme

Uygulama yükleyen kişilerin en çok dert ettikleri konuların başında bu uygulamaların ne kadarlık bir pil tüketimine neden olduğunu bilmemekti. İşte yeni işletim sistemiyle birlikte bu sorun ortadan kalkıyor ve yüklenen her uygulamanın pili ne kadar tükettiği görülebiliyor.

Yolculuk Zamanı Bildirimleri

Android’de kullanılabilen bu uygulama artık IOS platformlarına da geliyor. Bu uygulamayı kullanarak yolculuk ettiğiniz yere ne kadar zamanda varabileceğinizi öğrene bilmektesiniz.

İpuçları Uygulaması

Bu konuda henüz net bir bilgiye sahip olunamamasına rağmen Apple’ın sunabileceği 2 adet ihtimal bulunmaktadır. Bunlardan birincisi şirketin işletim sistemine ait ipuçları ve kısa yolları öğrettiği bir yazılım yaptığı. İkincisi ise standart olarak her telefonda bulunan hesap makinesi uygulamasıyla birlikte bulunan bir kısa yol uygulamasının hazırlanmış olması.

Kamerada Ayrı Bir Şekilde Bulunan Pozlama ve Odaklama Kontrolleri

Bu işlemleri yapmak için kullanıcılar şu ana kadar hep yardımcı bir uygulama kullanmak zorundaydı. Fakat yeni işletim sistemiyle artık bu işlemler hiçbir uygulama kurmadan sadece kamera uygulaması aracılığıyla kontrol edilebilmekte.

DuckDuckGo Arama Motorunun Eklenmesi

Yeni işletim sistemiyle birlikte artık DuckDuckGo’yu ilk tercih ettiğiniz varsayılan arama motoru olarak kullanabileceksiniz. Bu arama motorunun en temel özelliği kullanıcılarını reklamların arasında boğmaması.

Görme Engellilere Yönelik Geliştirilen Klavye

Oldukça beğeni toplayan bu özellik görme engellilerin daha rahat bir şekilde cihazı kullanabilmesi için altı nokta klavye özelliğini barındırmakta. Henüz bu alanda net bir bilgi olmasa da, özelliğin oldukça kullanışlı ve kolay olacağı tahmin edilmektedir.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status