Bilgi Teknolojileri Microsoft Windows Server

Active Directory – Kullanıcıya Yetki Vermek (Admin Yapma)

Çalıştığınız şirketin büyümesi ile domain yapımızın büyüklüğü, farklı lokasyonlarla genişledi ve oluşan iş yükünü yetiştiremez hale geldiğini düşünelim. Bu durumda ikinci bir kişinin işe alınıp, yetişemediğimiz iş yükünü ele alması gerekiyor. Böylece yaptığımız işleri yapabilmesi için bu kişi ile sahip olduğumuz admin yetkisini paylaşmamız gerekiyor. Peki farklı bir domain kullanıcısına yetki nasıl verilir, aslında admin yetkisi vermenin bir çok yolu var; fakat ben en kolay yol olarak yetki vermek istediğim kullanıcıyı Administrator grubuna dahil ederek göstermek istiyorum.

 Bunun için “Server Manager” penceresinden “Tools” seçeneği içerisinden “Active Directory Users and Computers” seçeneğine seçin.

 Admin yetkisini vermek istediğimiz kişi IT departmanından biri olacağı için IT ou’su içinden bir kullanıcı seçin. Faremizin sağ tuşu ile çıkan menüden “Add to a group” seçeneğini seçin.

 Kullanıcıyı bir gruba dahil etmek için grub ismi girmemiz gerekiyor. “Administrator” grub ismini yazın ve “Ok” butonuna basın.

 Görüldüğü üzere seçtiğimiz kullanıcı artık grubun üyesi oldu.

 Bu işlemi kontrol edebilmek için, seçtiğimiz kullanıcı hesabının özelliklerine ulaşın.

Özellikler penceresinde “Member Of” sekmesine tıklayın. Görüldüğü üzere istediğimiz kullanıcı hesabı “Administrator” grubunun bir üyesi oldu. Artık bu kişi sahip olduğumuz yetkilerin hepsine sahip olmuş oldu.

Not: Bu işlem ile kendinize yedek bir hesap oluşturmadığınız sürece, normalde gerçekleştirmeniz önerilmez. Farklı bir grup oluşturarak, Administrator grubuna benzer ama biraz daha kısıtlayıcı izinler ile kullanıcıyı bu gruba dahil etmeniz önerilir.

İlgili Yazılar

Active Directory – Grup Olusturma

admin

Tenda V300 VDSL Modem Kurulum Ayarları

admin

GPO ile Masa üstünde Kısayol Oluşturma

admin

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamı

Gizlilik ve Çerezler Politikası