Bilgi Teknolojileri Microsoft Windows Server

Active Directory Nedir?

Active Directory, Windows  Domain yapısı kurulan ağlar da, ağa bağlı olan tüm kullanıcı, sistem, donanım  ve kaynaklarını listelemesi, denetlenebilmesi ve kontrol edebilmesini sağlayan bir dizin servisidir. Bir nevi kontrol paneli gibi düşünebilirsiniz.

Active Directory ile ağı kullanan kişiler, gruplar, cihazlar (yazıcılar mesela) ve bilgisayarların listesini elde edebilirsiniz. Bu ağ kaynaklarına çeşitli isimler verebilir ve çeşitli izin ve kısıtlamalar uygulayarak kolay bir şekilde yönetebilirsiniz.

Active Directory aslında bir veritabanıdır. Active Directory’yi daha iyi anlamak için öncelikle Active Directory haricindeki sistemi anlamamız gerekir. Active Directory sistemi haricindeki sistemlerde aynı ağda bulunan her bilgisayarın kullanıcı ve parola bilgilerini tutan kendi küçük veritabanları bulunmaktadır. Microsoft bu ağı “Workgroup” olarak tanımlamaktadır.

Workgroup’ta bulunan bilgisayarların bir merkezi yönetim kontrolü yoktur. Bu yapının kullanılabilir olmamasının nedenlerinden bazıları :

  • Bu tip bir ağda bir bilgisayarın kullanıcısı başka bir bilgisayara bağlanmak isterse bağlanılacak bilgisayarda bağlantının sağlanabilmesi için bağlanmak isteyen kullanıcı hesabının aynı parola ile oluşturulması gerekir.
  • Ağdaki kullanıcılardan birisinin parolası değiştiğinde kullanıcının ağdaki diğer bilgisayarlardaki erişmek istediği kaynaklara erişebilmesi için ağdaki tüm bilgisayarlarda bu kullanıcının parolasının değiştirilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde bu kullanıcı diğer bilgisayarlardaki erişmek istediği kaynaklara erişemeyecektir.

İlgili Yazılar

Dailymotion Türkiye’ye temsilci atadı

admin

Kablosuz hız arttırma nasıl yapılır?

admin

DHCP Server – Birden Fazla Scope Tanımlamak

admin

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamı

Gizlilik ve Çerezler Politikası