Akbil Tamamen Kalkıyor

İstanbul genelinde toplu ulaşımda kullanılan elektronik ücret toplama sistemi Akbil tamamen kalkıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BELBİM tarafından geliştirilen “Akıllı Bilet” sistemi ilk olarak Aralık 1994 tarihinde pilot otobüs hatlarında denenmiş ve başarılı bulunmasıyla birlikte 2 Nisan 1995 tarihinde İDO, M1 ve İETT hatlarında hizmete sunulmuştur. Bu tarihten itibaren İstanbul genelinde kullanıma sunulan Akbil, 2008 yılında test edilen temassız kart teknolojilerinin kullanıma sürülmesi ile birlikte yerini ikinci plana atmak zorunda kalmıştır.

Akbil

Akbil

İETT tarafından yapılan açıklama ile birlikte yeni yıldan itibaren Akbil’in tamamen kaldırılacağı ve yerine gelişen teknoloji ile ortaya çıkan temassız kart yani İstanbulkart’ın toplu taşımada kullanılacağı açıklandı. Açıklamada 280 bin Akbil kullanıcısının mevcut olduğu, bu kullanıcıların Akbil’leri için son kontör yükleme tarihi ise 30 Kasım olarak belirlendiği açıklandı. Bu tarihten itibaren Akbil kullanımın tamamen ortadan kalkacağını belirten yetkililer, İstanbulkart yükleme merkezlerine mevcut Akbil’lerini teslim etmeleri karşısında yerine ücretsiz bir şekilde İstanbulkart alabileceklerini belirtti.

Ayrıca yapılan açıklamada vatandaşların İETT web sitesi üzerinden de İstanbulkart başvurusu yapabilecekleri belirtiliyor.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status