Apple Çalışanlarının Dağılımı Belli Oldu

Teknoloji dünyasının önde gelen firmalarından Apple hakkında en çok merak edilenlerden bir tanesi şirket içerisindeki çalışan sayısının ve cinsiyet dağılımı ile ilgili olduğunu tahmin edebiliyoruz. Bugüne kadar şirket içerisindeki bilgilere kimseler erişemiyordu. Ancak beklentilerin dışında bir gelişme yaşanarak, şirket çalışanları ile ilgili bir raporu paylaşarak şirket içerisindeki çalışanların istatistikleri ortaya çıktı ve bununla birlikte Apple çalışanlarının dağılımı belli oldu.

Apple CEO Tim Cook

Apple CEO Tim Cook

Apple tarafından yayınlanan rapora bakıldığında çalışanların %70’ini erkekler oluşturuyor. Yönetici kadrosunda ise bu durum biraz daha fazla göze çarpıyor ve %72’sini erkekler oluşturuyor. Şirketin teknik kısmında çalışanların dağılımı ise yine erkek çalışanların üstünlüğü ile bitiyor. Teknik bölümde çalışan erkek sayısı ise %80 olduğu söyleniyor. Şirket içerisindeki kadın çalışanların toplamı ise %35 civarlarında oluşuyor. Kadın çalışanlar satış, pazarlama ve halkla ilişkiler gibi pozisyonlarda görev yapıyor.

Apple

Apple Personel

Apple çalışanların etnik yapısının dağılımı ise %55 kadarı beyaz ırktan oluşurken yönetim kadrosunda da bu durum pek farklı değil. Yöneticilerinde %68 kadar beyaz ırktan oluşmakta. Ayrıca şirket içerisinde %7 kadar siyahi çalışan, Asyalı ve İspanyol çalışanlar yer almakta. Ortaya çıkan istatistikler karşısında açıklamada bulunan Apple CEO’su Tim Cook, bu sonuç karşısında ileride yeni düzenlemelerin yapılacağı ve şu anki durumun şirket için olumsuz olduğunu belirtiyor. Bakalım Apple içerisinde bayan çalışanların sayısı ve ırk dağılımında ileride ne derecede değişiklikler yer alacak.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status