Apple, Fatih Projesin’de Yok

Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı işbirliği oluşan “Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi” kapsamında tüm okullara birer adet dizüstü bilgisayar, projeksiyon cihazı ve akıllı tahta koyulmasıyla başlayan projenin ön ayağı için tablet dağıtımına başlanmıştı.

fatih

Projenin baş harflerinden meydana çıkarak FATİH adıyla da okunan proje kapsamında tedarik edilecek tabletler için ihale başvurusu gerçekleşmişti. Haziran ayında başvuruları başlayan ve toplam 10.6 milyon tablet üretimi için bir çok teknoloji devi ihale başvuruşu gerçekleştirdi. Vestel, ve Telpa’nın yanı sıra teknolojinin duayeni olarak görülen Apple ile Samsung’da Fatih Projesi’ne dahil oldukları medyaya sızmıştı.

Apple, Fatih Projesin’de Yok

İhaleye katılımlarında en çok merak edilen katılımcısı Apple’ın ne tür bir pozisyon izleyeceği merak ediliyordu. Fatih Projesi kapsamında 10.6 milyon adet tabletin alınacağı ihaleden Applemali yetersizlik” gerekçe gösterilerek elendiği bugün medyada yer aldı.

fatih projesi

Appel’ın yanı sıra Mobil-TelElektromed firması da elenenler arasında yer aldı. Geriye kalanlar ise; Samsung, Vestel, Casper-Exper-Probil, Telpa, Microsoft ve Arçelik firmaları. Bakalım eğitimde öncü olacak 4 milyar dolar yatırımlı Fatih Projesi’nin tablet ihalesini hangi firmanın alacağını bekleyip göreceğiz.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status