Apple iOS 8 İşletim Sistemini Tanıttı

Apple’ın mobil cihazlarında çalışan iOS işletim sisteminin yeni sürümü WWDC etkinliğinde tanıtıldı. iPhone, iPad ve iPod touch cihazlarında en büyük değişikliği iOS 7 ile birlikte yaşarken yeni bir yenilik daha geliyor.

Apple iOS 8 İşletim Sistemini Tanıttı

iOS 8 Bildirim Merkezi

iOS 8 Bildirim Merkezi

iOS işletim sisteminin son sürümü olan iOS 8 birçok yenilik ile geliyor. Bu yeniliklerden en dikkat çekeni ise bildirimlerin kilit ekranı veya herhangi bir uygulama içerisindeyken cevap verilebilmesi oluyor. Diğer bir ilgi çekici yenilik ise çoklu görev ekranında karşımıza çıkıyor ve sık görüştüğümüz kişileri bu kısma ekleyebiliyoruz.

Yeni QuickType Klavye

Akıllı telefonların en büyük sorunlarından bir tanesi şüphesiz olarak dokunmatik klavyenin yazım deneyimi oluyor. Apple, bu olayı aşmak için QuickType isimli yeni bir klavyeyi iOS 8 kullanıcılarının beğenisine sunuyor. Tasarımı ve boyutu mevcut klavye ile aynı olan yeni klavye, daha iyi bir yazım deneyimi sunarak yazmak istediğiniz kelimeye uygun tahmin üretecek.

iMessage ile Grup Mesajlaşma

iOS 8 iMessage

iOS 8 iMessage

iOS 8 ile gelen diğer bir yenilik ise iMessage alanında yapılan yenilikler. iPhone kullanıcıları artık çoklu görüşmeleri iMessage üzerinden yapabilecekler. Grup mesajlaşma özelliğini kullanan kullanıcılar istedikleri takdirde diğer kişileri sessize alabilecek.

Uygulama Satın Alma Güvenliği

Apple, App Store üzerinden satın almalara yeni bir yenilik getirdi. Artık satın alımlarda kredi kartı sahibi onayı gerekli olacak. Böylelikle çocuk kullanıcıların yanlışlıkla uygulama almasının önüne geçilmiş olacak.

iCloud Ucuzladı

iOS 8 iCloud

iOS 8 iCloud

Son sürüm iOS 8 işletim sistemi ile birlikte daha çok boş alana ihtiyaç duyulacağını tahmin eden Apple, iCloud fiyatlarında indirime gitti. Bundan sonra 20 GB iCloud alanı aylık sadece 0.99 dolar olarak belirlendi. Daha fazla alana ihtiyaç duyanlar içinse 200 GB alan için aylık 4,99 dolar ücret ödeyerek sahip olabilecekler.

Maalesef Siri Türkçe Olmadı

Türk kullanıcılarının iOS 8 duyurulması ile birlikte en çok beklentilerinin arasında Apple’ın sesli asistanı Siri Türkçe dil desteği gelip gelmeyecek olmasıydı. Maalesef beklentiler boşa çıktı ve Türkçe Siri önümüzdeki güncellemelere umudunu bırakmış oldu. Fakat Siri ile müzikleri artık tanımlayabileceğiz. Ayrıca iTunes üzerinden Siri ile satın alma işlemi de yapabileceğiz.

App Store’a Yenilendi

iOS 8 işletim sistemi ile birlikte yeni bir App Store kullanıcıları bekliyor. iOS’un uygulama indirme marketi olan App Store artık daha kolay bir şekilde uygulamaları ön plana çıkaracak. Market içerisindeki uygulamalar hakkında genel bilgilere arayabileceğiz ve önerilen uygulamalar ise kişiye özel olacak. Uygulama geliştiricilerinde artık uygulamalarının kısa videolarını App Store içerisinde yayınlayabilecek.

3. Parti Uygulamaların Önü Açılıyor

iOS 8 Parmak izi Okuyucu

iOS 8 Parmak izi Okuyucu

Apple tarafından geliştirilen uygulamalar dışarısında yer alan diğer uygulamalar artık iOS 8 ile iç içe olabilecek. Genellikle Apple üçüncü parti uygulamalara katı bir yaklaşımı vardı, iOS 8 ile bu yaklaşımı kırarak üçüncü parti uygulamalara izin veriyor. iPhone 5S’in parmak izi okuyucusu Touch ID ile artık internet üzerinden alışveriş yapılabilecek.

Sağlık Uygulamaları Çoğalıyor

iOS 8 ile artık sağlığımıza dikkat edebileceğiz. Health Kit adı verilen sağlık uygulaması sayesinde anlaşmalı hastanelerden randevu alınabilecek. Nike Fuelband veya iOS uyumlu başka bileklik ya da akıllı saat yardımı ile sağlık durumumuz hakkında bilgiler edinebileceğiz.

Geliştiriciler İçin Beta Dönemi Başlıyor

iOS 8 işletim sistemini kullanıcılar henüz birkaç ay sahip olamayacaklar. Ancak uygulama geliştiricileri için beta süreci bugün başladı. Beta test aşamasından yararlanabilmek için geliştirici hesabına ihtiyaç olacaktır. Final sürüm ise kullanıcılara sonbaharda yayınlanacak.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status