Apple, NSA Hakkında Açıklama Yaptı

Son zamanlarda ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından artan casusluk ve dinlenme olayları teknoloji şirketlerine tekrar sıçradı. Teknoloji devi Apple, NSA hakkında açıklama yaptı. Apple’ın tepesindeki isim CEO Tim Cook son zamanlarda şirkete yönetilen iddialar sonucunda ABC televizyon kanalına açıklamada bulundu.

ABC - David Muir’s ve Tim Cook

ABC – David Muir’s ve Tim Cook

Ortaya atılan iddiaya göre Apple’ın “PRİZMA” isimli NSA projesine gönüllü olarak katıldığını ve proje kapsamında Ulusal Güvenlik Ajansı şirketin kullanıcı verilerine erişim izni aldığı iddia ediliyor.

Bu iddialar karşısında Tim Cook’un ABC kanalına verdiği röportajda devletin Apple sunucularına erişimi olmadığını ve çıkan bu haberleri yalanladı. Son zamanlarda artan dinlenme olayları kamuoyunu kuşkulandırmasına karşı açıklama yapmak zorunda kaldığını belirten Cook, Apple’ın şirket içi politikasında daha şeffaf bir tutum sergilemekte olduğunu, yaşanan casusluk ve dinlenme olayların ardından kamuoyunun gözünde daha güvenilir bir tutum sergilemek içim çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

Ayrıca yapılan iddialar karşında Cook, Apple sunucularına devletin erişebilmesi için çalışanları bir süpermarket arabasının içine koyması gerektiğini, bu tür olayların son zamanlarda artan ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından yapılan casusluk olaylarının artmasıyla şirketimiz hakkında yanlış anlaşılmalara yol açtığını ve çıkan bu haberin asılsız olduğunu sözlerine ekledi.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı tarafından artan dinleme olayları bakalım önümüzdeki günlerde başka hangi teknoloji şirketlerini gündeme getirecek.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status