Apple Radyo Uygulaması Satın Aldı

Teknoloji şirketleri son zamanlarda finansal sonuçlarını açıklamasının ardından ufak ve büyük çaplı şirketleri satın almaya devam ediyor. Bunlardan Apple radyo uygulaması satın aldı. Geçtiğimiz haftalarda ünlü kulaklık üreticilerinden Beats’i satın almasıyla birlikte 29 satın alma gerçekleştiren şirket son olarak radyo uygulaması Swell’i satın aldığını duyurdu. Bu satın almanın ardından elini dijital müzik alanında iyice güçlendirecek olan Apple, Swell için 30 milyon dolar gibi ücreti gözden çıkardığı söyleniyor.

Online Radyo Swell

Online Radyo Swell

Apple’ın radyo uygulaması Swell’i almasının ardından kısa bir sonra radyo uygulaması App Store üzerinden kaldıracağı ve hali hazırda yayınlanmaya hazır olan uygulamanın Andorid sürümüde Google Play üzerinde yayınlanmayacak. Apple tarafından satın alınmasının ardından kapatılacak olan Swell, iTunes gelirlerini arttırması hedefleniyor. Zira Apple bu tarz uygulamaların satın alınmasından sonra direk olarak kapatmasının ardından iTunes gelirlerinin artış sağladığı yanında duyumlar yer alıyor.

Swell Apple iPhone

Swell Apple iPhone

Swell’in daha önce Google Ventures, DFJ ve InterWest Partners gibi yatırım şirketlerinden 7.2 milyon dolar yatırım alan radyo uygulaması Apple’ın bünyesine geçiş yaparak kendi fişini çekmiş oldu. Ayrıca Apple radyo uygulaması Swell’i bünyesine katmasıyla birlikte Google’ın Andorid platformuna da ayar çekmiş oldu. Çünkü uygulamanın Andorid sürümü yayınlanmaya hazır ve test ediliyordu.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status