Apple’dan Zararlı Yazılım Açıklaması

ABD Ulusal Siber Güvenlik ve İletişim Entegrasyonu Merkezi ve Bilgisayar Acil Hazırlık Birimi‘nin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Maskeli Atak olarak belirtilen zararlı yazılım yüzünden iPhone ve iPad kullanıcıların tehlike de olduğunu belirtmiş ve güvenilmeyen kaynaklardan uygulama indirilmemesi konusunda uyarıda bulunmuştu. Yapılan bu uyarının ardından gözler Amerikalı teknoloji devinin yapacağı açıklamaya çevrilmişti ve Apple’dan zararlı yazılım açıklaması geldi. Şirket, mevcut iOS uygulamalarını yerine zararlı uygulamalar ile değiştiren ”Maskeli Atak” saldırısının bahsedildiği kadar etkili olmadığını belirtti.

Maskeli Atak

Maskeli Atak

Mashable sitesine konuşan bir Apple yetkilisi, bahsi geçen saldırının bugüne kadar hiç bir müşteriyi etkilemediğini ve yinede biz böyle bir saldırıya maruz kalmadan gereken tüm önlemleri aldıkları konusunda bilgi verdi. Ayrıca OS X ve iOS işletim sistemlerine kötü amaçlı yazılımlar hakkında kullanıcıları bilgilendiren güvenlik açıklaması eklediklerini de belirtti. Ancak Apple cephesinden yapılan bu açıklama FireEye güvenlik sitesini pekte memnun etmedi. FireEye ise Maskeli Atak’ın Apple’ın düşündüğü kadar etkisiz olmadığını iddia ediyor.

Bizler de buradan iPhone ve iPad kullanıcılarına bir uyarıda bulunarak, tüm uygulamalarınızı App Store‘dan indirmenizi ve üçüncü taraf hiç bir site üzerinden kesinlikle uygulama indirmemenizi tavsiye ediyoruz.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status