Bilgi Teknolojileri Linux

Arch Linux Vmware Tools Kurulumu

Vmware üzerinden Arch Linux sanal makinesi kuranların sistemi daha performanslı kullanabilmeleri için Vmware araçlarının (tools) kurulması gerekiyor. Performans olarak sağladığı avantajları sıralamak gerekirse; sürükle-bırak yöntemi ile kolayca dosya aktarabilecek, metin kopyalanabilecek ve grafik ara birimi biraz daha performanslı kullanabilir hala gelecek.

Grafik arayüzü den (GUI) daha iyi verim alabilmek için öncelikle sanal makinenin grafik desteğini ayarlamamız gerekiyor.

Şimdi oluşturmuş olduğunuz sanal makine kapalı iken, Ayarlardan (Settings) > Ekran (Display) > 3D Graphics > Accelerate 3D graphics seçeneğinin seçili olması gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirdi iseniz Vmware Tools kurulumuna başlayabiliriz.

Elle Kurulum

Menü çubuğundan “VM” seçeneği altından “Install VMware Tools…” seçeneğini seçin. Bu işlem ile Vmware tools kurulumunu içeren bir iso dosyası sanal diskimize tanımlanmış olacak.

for x in {0..6}; do mkdir -p /etc/init.d/rc${x}.d; done

komut satırı ile kurulum için gerekli klasör ve dosyalarımızı hazırlıyoruz.

mount /dev/cdrom /mnt

komutu ile sanal diskimizi bağlıyoruz.

tar xf /mnt/VMwareTools*.tar.gz -C /root

tar sıkıştırma yazılımı ile sıkıştırılmış dosyamızı /root dizinine çıkarıyoruz.

perl /root/vmware-tools-distrib/vmware-install.pl

perl yazılımı ile kurulumu gerçekleştirecek kurulum dosyasını çalıştırıyoruz.

Kurulum gerçekleşirken birden çok soru ile karşılaşacağız. Hepsine “Enter” tuşu ile devam ediyoruz.

Trizen ile Kurulum

trizen vmware-tools

komutunu uyguladıktan sonra yukarıda ki gibi tek seçenekli bir liste gelmesi gerekiyor. Paket numarasını yazıp, kuruluma devam ediyoruz. Elle kurulum gibi tüm seçeneklere “Enter” tuşu ile cevaplıyoruz.
Kurulumda sorun yaşamanız halinde;

sudo perl /usr/bin/vmware-config-tools.pl --skip-stop-start

komut satırını kullanabilirsiniz. Tabi ki bu durum her hatanın çözümü değil. Bu çözüm, genel kurulum hatalarında düzeltme sağlayabilecek bir yöntem…

Resmi Vmware Tools kurulumu bu şekilde gerçekleşiyor. Alternatif olarak açık kaynaklı Open-vm-tools  paketini kurabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Python Kurulum – Linux

admin

MacOS – Vmware Tools Kurulumu

admin

Cisco Packet Tracer Nedir?

admin

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamı

Gizlilik ve Çerezler Politikası