Avrupa’dan Google’a Yeni Bir Yaptırım

Son zamanlarda Avrupa’da işleyen hukuk sisteminden Google’a yaptırım kararları çıkıyor. Geçtiğimiz ay içerisinde Avrupa ülkesi kullanıcıları Google’dan arama içerisindeki kişisel sonuçların kaldırılmasını istemeleri halinde bu istek yasalaşmış ve Google’da bu uyarak unutma hakkı diye bir sistem geliştirerek kullanıcıların verilerini silmeyi kabul etmişti. Son olarak Avrupa’dan Google’a yeni bir yaptırım kararı daha çıktı. Google’ın uygulama mağazası Google Play üzerinde ücretsiz olarak sunulan ve içerisinde uygulama içi satın alma ibaresi bulunan uygulamalar artık ücretsiz adı altında yayınlanmayacak.

Google Play

Google Play

Avrupa mahkemesi tarafından alınan bu kararın sebebi ise küçük yaştaki çocukların bilinçsiz olarak ücretsiz adı altındaki uygulamaları yükleyip uygulama içerisinde satın alma işlemleri yapmaları gösteriliyor. Bunun örneği ise bir süre önce Amazon‘un kendi uygulama mağazası üzerinden indirilen bir uygulama içerisinde yapılan milyon dolarlık harcamanın olması. Bu durum karşısında bir daha sorun yaşanmaması için Avrupa Birliği Komisyonu Apple ve Google’a bir uyarı tebligatı gönderildi. Gönderilen tebligatta uygulama mağazalarında yer alan ücretsiz ama uygulama içi satın alma bulunan uygulamaların kullandıkları ücretsiz ifadesini değiştirmeleri talep ediliyor.

Google Play Store

Google Play Store

Bu durum karşısında mağduriyetlerin bir daha yaşanmaması için Google cephesinden olumlu bir yaklaşım sergilenerek Eylül ayı içerisinde Google Play’ın güncelleme alacağını belirterek ücretsiz uygulamalar hakkında düzenleme yapacaklarını belirtiyorlar. Apple cephesinden ise Avrupa Birliği Komisyonu’ndan alınan karara sıcak bakılmıyor. Bakalım Google’ın çözücü politikasının karşısında Apple’ın duruşu nasıl olacak.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status