CAPTCHA Servisi Yenilendi

İnternet sitelerinin sıkça kullandığı servislerden CAPTCHA servisi yenilendi. CAPTCHA projesi hakkında kısa bir bilgilendirme yapmak gerekirse, çoğu web sayfalarında kayıt olurken ya da yorun bırakmak isterken karşımıza çıkan karışık harflerden veya rakamlardan oluşan güvenlik kısmına CAPTCHA (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) denir. Bu servisin önemi ise web siteleri üzerinde işlem yapanın insan mı ya da bot mu olduğunu ortaya çıkarmaya yarar.

RECAPTCHA

RECAPTCHA

Bu projenin en büyük destekçisi olan Google, CAPTCHA projesini yeninden geliştirerek yerine daha güçlü ve akıllı olan RECAPTCHA servisini web site sahiplerine sundu. Yeni geliştirilen RECAPTCHA ile botlarla insanlar daha kolay şekilde bir birinden ayrılıyor. Google’ın geliştirdiği RECAPTCHA servisi analiz teknolojisini kullanmasıyla ön plana çıkarken, kullanıcının sesi ile de kontrol edilme özelliği servise eklenebiliyor. Google’ın servise ses kontrolünü eklemesindeki en büyük sebep ise, sesin taklit edilebilmesinin zor bir seçenek olduğu belirtiliyor.

Google’ın internet sitesi sahipleri için kullanıma sunduğu RECAPTCHA güvenlik servisi hakkındaki tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status