Cep’te Abone Sayısı Dünya Nüfusunu Geçmek Üzere

Günümüzde hızla gelişmekte olan Teknoloji aletlerinin çoğu insanlar tarafından alınabilir olmasıyla, Teknoloji alanında büyük bir çılgınlık hat sefada.

Geçmiş yıllardaki teknolojik cihazlar oldukça değerliydi. Günümüzde firmaların rekabeti ve çoğalması ile artık her eve kolayca girmeye başladı. Bu alanda en çok rağbet gören ise akıllı telefonlar oldu.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nden yapılan açıklama ise bu çılgınlığı resmen doğruluyor nitelikte. Açıklamaya göre, gelecek yıl mobil abone sayısı dünya nüfusu olan 7 milyarı geçecek.

akıllı cep telefonları

Şuan ise Dünya çapında 6 milyar 800 milyon abone bulunuyor. En fazla abone sayısı ile rekoru eski Sovyet cumhuriyetlerinden oluşan Bağımsız Devletler Topluluğu’nda bulunuyor. En az cep telefonu abonesi de, Afrika’da.

Halkın yarısından fazlasının cep telefonu olduğu Hindistan’da, kullanıcı sayısı 900 milyon civarında gösteriyor. Türkiye’de ise 2012 Mart ayı itibari ile 65,8 milyon mobil abone bulunuyor. 2000 yılında dünya nüfusunun yalnızca yüzde 12’sinin cep telefonu vardı. Kısa sürede gerçekleşen bu artış oldukça şaşırtıcı.

İnternet alanına baktığımız zaman ise dünya geneline internete erişimin yüzde 40 dolayında olduğu görülüyor. İnternet alanında ise Amerika ve Avrupa kıtası önde, Afrika ise en geride bulunuyor.

 

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status