Network Sunucu

Cisco CCNA / CCNP Ev Laboratuvarı Eğitimi: Bir Erişim Sunucusunu Yapılandırma

CCNA / CCNP ev laboratuvarınız genişledikçe, Cisco 2509 veya 2511 gibi bir erişim sunucusu yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biridir. Bu makalede, bir erişim sunucusunun temel yapılandırmasına bakacağız ve pod’unuzdaki diğer yönlendiricilere ve anahtarlara AS aracılığıyla nasıl bağlanacağınızı tartışacağız.

Erişim sunucularımdan birindeki yapılandırmanın bir parçası:

ip ana bilgisayar FRS 2006 100.1.1.1

ip ana bilgisayar SW2 2005 100.1.1.1

ip ana bilgisayar SW1 2004 100.1.1.1

ip ana bilgisayar R2 2002 100.1.1.1

ip ana bilgisayar R1 2001 100.1.1.1

ip ana bilgisayar R3 2003 100.1.1.1

arayüz Geri Döngüsü0

ip adresi 100.1.1.1 255.255.255.255

ip yönlendirmeli yayın yok

Bu bir IP Host tablosudur ve tüm AS kurulumunun çalışmasını sağlayan da budur. PC’niz erişim sunucusuna bağlanacak ve erişim sunucusu da sekizli bir kablo aracılığıyla diğer yönlendiricilerinize ve anahtarlarınıza fiziksel olarak bağlanacaktır. Sekizli kablonun bir ucu, her biri bir Rj-45 konektörüyle sonlandırılan sekiz ayrı kabloya birleşir. Bu bağlayıcı, ev laboratuvarı cihazlarınızdan birinin konsol bağlantı noktasına yerleştirilecektir. Bu konfigürasyonda, R1’in konsol portuna bağlı 1 numaralı konektörüm var, 2 ila R2 arasındaki konektör, 3 ila R3 arasındaki konektör, 4 ila Sw1 arasındaki konektör vb. (Konektörler fiziksel olarak da numaralandırılmıştır.)

Buradaki IP Host tablosu girişleri, gösterilen geri döngü adresine bağlıdır. Geri döngü herhangi bir adres olabilir, ancak IP Host tablosundaki adresle eşleşmesi gerekir. Bu, yönlendiricilere ve anahtarlara ters telnet oturumları oluşturmanıza olanak tanır.

AS’ye bağlantı açtıktan sonra ters telnet oturumlarını açmak için cihazın tam adını yazın ve enter tuşuna iki kez basın. Burada gösterildiği gibi, o cihaza bir bağlantı şimdi görünür olacaktır:

Erişim_Sunucusu#r1

R1 (100.1.1.1, 2001) deneniyor… Aç

R1 #

Erişim sunucusuna geri dönmek için tuş kombinasyonunu kullanın ve ardından “x” tuşuna basın. Her yönlendiriciye bir bağlantı açana ve bölmenizi değiştirene kadar bunu yapmaya devam edin.

Hatları açtıktan sonra, ev laboratuvarı cihazlarına bağlanmak için tam cihaz adını kullanmayacaksınız. Sadece açtığınız ters telnet oturumuna karşılık gelen numaraya basmalısınız. Örneğin, bu yapılandırmada telnet oturumu 1’i R1, oturumu 2’yi R2’ye ve oturumu 3’ü R3’e açtım. Bu oturumları açtıktan sonra, burada gösterildiği gibi cihazlara yeniden bağlanmak için bu numaraları kullanıyorum:

Erişim_sunucusu#1

[Resuming connection 1 to r1 … ]

R1 #

Erişim_sunucusu#2

[Resuming connection 2 to r2 … ]

R2#

Erişim_sunucusu#3

[Resuming connection 3 to r3 … ]

R3 #

Bağlantıyı ilk açtıktan sonra tam ana bilgisayar adını tekrar yazarsanız, şu mesajı görürsünüz:

Erişim_sunucusu#r1

R1 (100.1.1.1, 2001) deneniyor…

% Bağlantı uzak ana bilgisayar tarafından reddedildi

Bu yönlendiriciyle zaten açık bir bağlantınız olduğundan bağlantı reddedildi.

CCNA / CCNP ev laboratuvarınızın ihtiyaç duyacağı bir erişim sunucusu yapılandırmasının önemli bir parçası daha vardır:

satır 1 8

yürütme yok

taşıma girişi tüm

Satır numaraları erişim sunucunuza göre farklılık gösterebilir, ancak burada “yürütme yok” çok önemlidir. Bu, hileli EXEC oturumlarının reddetmemesi gereken bağlantıları reddetmesini durduracaktır. Bu komut olmadan, olmamanız gerektiğinde genellikle “bağlantı uzak ana bilgisayar tarafından reddedildi” ifadesini görürsünüz. Bu mesaj, bir erişim sunucusunda göreceğiniz en yaygın hatadır ve zaten açık bir bağlantınız olduğu veya yapılandırmanızın dışında “yürütme yok” bıraktığınız için oradadır. “Yürütme yok” zorunlu değildir, ancak akıl sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır!Source by Chris Bryant

Ahmet CEYLAN

About Author

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Sql Sunucu

SQL Server Optimizasyonu ve Şifrelemenin Performans Etkisi

SQL Server 2008 yazılımının Enterprise ve Developer sürümlerinde, şeffaf veri şifrelemenin (TDE) yeni bir güvenlik özelliği dahil edilmiştir. SQL Server
Sunucu

Özel Sunucu Barındırma ve Kolokasyon Barındırma Hizmetleri

Web Hosting Sektöründe Adanmış Sunucular ve Kolokasyon Hizmetleri Web hosting sektöründe sıklıkla karşılaşılan terimler arasında “Adanmış Sunucular” bulunur ve bu,