Sunucu

Dedicated Sunucu Barındırma Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bir web sitesi için web barındırma türünü seçmek, bir web sitesi sahibinin vereceği en önemli kararlardan biridir. Bunun nedeni, birkaç farklı web barındırma türü olmasıdır. Her türün kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Web sitesi sahibinin bu türler hakkında daha fazla bilgi sahibi olması ve işine en çok fayda sağlayacak olanı seçmesi önemlidir. En popüler web barındırma türlerinden biri, özel sunucu barındırmadır.

Dedicated sunucu barındırma nedir?

Dedicated sunucu barındırma, tek bir sunucunun bir web sitesi sahibine veya bir kuruluşa kiralandığı bir barındırma türüdür. Bu, istemcinin sunucu üzerinde tam kontrole sahip olacağı anlamına gelir. Ayrıca sunucunun tüm yazılım ve donanım kaynakları tamamen müşterinin web sitesi tarafından kullanılmaktadır. Bu barındırma türünün birçok avantajı vardır ve onu belirli işletme türleri için bu kadar önemli kılan da budur.

Özel sunucu barındırmanın faydaları

1. Bu tür barındırma daha güvenilirdir. Web sitesi, bant genişliğini diğer web siteleri ile paylaşmadığı için daha fazla çalışma süresine sahip olacaktır. Bu nedenle, web sitesi sahibi, web sitesinin ziyaretçilerinin bant genişliği ile ilgili herhangi bir sorun yaşamayacağından emin olabilir.

2. Geliştirilmiş ölçeklenebilirlik. Yeni işletmeler genellikle daha küçüktür ve bir sunucuda daha az kaynağa ihtiyaç duyarlar. Ancak, tüm web sitesi sahipleri, web sitelerini zamanla büyütmelerine olanak tanıyan bir sunucu ister. Özel sunucular genellikle daha fazla ölçeklenebilirliğe sahiptir. Bunun nedeni, tüm kaynakların belirli bir web sitesine ait olmasıdır. Bu nedenle, ihtiyaç duyduklarında web sitelerinin boyutunu artırabilirler.

3. Daha fazla esneklik ve kontrol. Bir sunucu birkaç web sitesi arasında paylaşıldığında, hiçbir web sitesi tüm özelliklere erişemez. Bunun nedeni, sunucudaki belirli özelliklerin değiştirilmesinin o sunucudaki diğer web sitelerini etkileyebilmesidir. Ancak, bu özel barındırma ile ilgili bir sorun değildir. İstemci tüm sunucuya sahip olduğundan, daha fazla kontrol ve esnekliğe sahiptir.

4. Özel barındırma, müşteriye daha iyi güvenlik sunar. Özel bir sunucu başka bir web sitesiyle paylaşılmaz. Bu nedenle, başka herhangi bir kişinin dosyalara, şifrelere veya bilgilere erişmesi daha zordur. Bu gerçek, güvenlik yamaları ve düzenli güncellemelerle birleştiğinde, bunu en güvenli barındırma seçeneklerinden biri yapar.

Özel bir sunucu barındırma hizmeti nasıl seçilir

Tüm web siteleri farklıdır ve bir web sitesinin ihtiyaçları başka bir web sitesinin gereksinimlerine benzemeyebilir. Bu nedenle, her web sitesi sahibi, özel barındırma hizmetini seçerken belirli donanım ve yazılım özelliklerini dikkate almalıdır. Bazıları şunları içerir:

sunucu işlemcisi

Dedicated sunucu isteyen tüm web sitesi sahiplerinin kendilerine sorması gereken ilk soru şudur: Sunucu ne kadar güçlü olmalı? Bu genellikle sahip olduğu web sitesinin türüne bağlıdır. Çok güçlü sunuculara ihtiyaç duyan web sitelerinde genellikle CPU yoğun komut dosyaları, sanallaştırma sunucuları, oyunlar için özel sunucular, video kod dönüştürme sunucuları ve SQL sunucuları bulunur.

Web sitesinin bellek ihtiyaçları

Özel bir sunucu barındırma seçmeden önce, web sitesi sahibi web sitesinin bellek gereksinimlerini ve bunun yükleme hızlarını nasıl etkileyeceğini düşünmelidir. Bu Rastgele Erişim Belleği biçimindedir. RAM, web sitesinin ziyaretçilerinin sunucudan herhangi bir bilgiye erişmesini sağlayacak mevcut veri depolama kapasitesidir. Bu nedenle, bir web sitesinde ne kadar fazla RAM varsa, o kadar hızlı yüklenir.

Depolama ihtiyaçları

Bir web sitesi sahibi, adanmış sunucularında sahip olacakları sabit disklerin türünü ve sayısını seçebilir. Bu genellikle, küçük ve hassas verileri mi yoksa çok hassas olmayan büyük miktardaki verileri mi ele aldıklarına bağlıdır. İstemcilerden gelen benzersiz veya hassas bilgileri işleyen bir web sitesi, bilgileri depolayan tek bir sabit diske ve yedeklemeyi depolayan diğer sabit disklere sahip olabilir. Bu şekilde, hassas bilgiler asla kaybolmaz. Ancak, herhangi bir yedekleme olmaksızın daha fazla depolama alanı isteyen müşteriler, bilgileri depolayan büyük bir sabit diske ve yalnızca birincil sabit disk dolduğunda kullanılacak olan ikincil bir sabit diske sahip olabilir.

Bant genişliği ihtiyaçları

Bu genellikle web sitesinin sahip olacağı trafik miktarına bağlıdır. Bunun nedeni, bant genişliğinin, belirli bir süre içinde sunucudan web sitesine aktarılabilecek veri miktarını ve bunun tersini belirleyecek olmasıdır. Bu süreye genellikle faturalandırma döngüsü denir. Çok sayıda ziyaretçisi olan bir web sitesi daha fazla bant genişliği gerektirir. Ayrıca, yoğun veritabanı iletişimi gerektiren resimler, videolar ve komut dosyalarına sahip olacak bir web sitesi daha büyük bir bant genişliği gerektirecektir.

İşletim sistemleri

Genellikle bir sunucuda kullanılan iki ana işletim sistemi vardır: Windows ve Linux. Birinin bir Windows Server mı yoksa bir Linux Dedicated Server mı seçeceği, web sitelerine ve özel ihtiyaçlarına bağlı olacaktır. MS SQL veya ASP.NET sunucusunda programlanan web sitelerinin bir Windows Dedicated Sunucusunda barındırılması gerekecektir. Ancak, PHP, Apache, MySQL ve hatta Ruby on Rails kullanılarak tasarlandıysa, Debian, Ubuntu, Fedora veya CentOS üzerinde çalışan bir Linux/Unix Dedicated sunucusunda barındırılması gerekecektir. Web sitesi sahibinin, çalışacağı İşletim Sistemini seçerken sunucu üzerindeki kontrol paneli ve diğer yönetim alanlarını kullanabildiğinden emin olması da önemlidir.

En iyi web barındırma şirketi nasıl seçilir

Herhangi bir web barındırma şirketi seçerken, dikkate alınması gereken bir dizi faktör vardır. Onlar içerir:

Teknik Destek

Teknik destek ekibinin müşterinin ihtiyaçlarına cevap vermek için her zaman hazır olmasını sağlamak her zaman önemlidir. Bu şekilde, müşteri, bir sorun olması durumunda web sitelerinin her zaman halledileceğinden emin olacağından içiniz rahat edecektir.

çalışma süresi

Tüm web sitesi sahipleri, web sitelerinin her zaman açık olup olmadığını tercih eder. Bunun nedeni, her düşüşte müşteri kaybetmeleridir. Bir web barındırma şirketine çalışma süresi yüzdesini sormak her zaman daha iyidir. Çalışma süresi yüzdesi yılda en az yüzde 99,99 olan şirketlerle çalışmak daha iyidir.

Musteri degerlendirmeleri

Birçok web barındırma şirketi genellikle müşteri için birçok şey yapmayı vaat eder. Ancak, yalnızca önceki veya mevcut müşteriler bir şirketle olan deneyimlerine ilişkin dürüst bir referans sağlayabilir. Olumlu değerlendirmeleri olan şirketlerle çalışmak her zaman önemlidir. Önceki müşteriler memnun kalırsa, potansiyel müşterinin de memnun olması muhtemeldir.

Donanım ve yazılım

Firmanızın ihtiyacı olan tüm donanım ve yazılım gereksinimlerine sahip bir firma seçmeniz önemlidir. Özel sunucunun işletme için mükemmel olmasının tek yolu budur.

Fiyat

Belirli bir şirketle barındırma maliyeti her zaman dikkate alınmalıdır. Fiyatla kaliteden ödün vermek pek tavsiye edilmese de, uygun fiyatları olan bir firma ile ev sahipliği yapmak her zaman daha iyidir. Adanmış barındırma genellikle paylaşılan barındırma veya VPS barındırmadan daha pahalıdır, ancak fiyat makul olmamalıdır. Potansiyel müşteri, seçtikleri barındırma şirketinin makul bir fiyata büyük değer sunduğundan emin olmak için alışveriş yapmalıdır.

Çözüm

Adanmış barındırmanın pek çok avantajı vardır ve özel bir sunucu ve bir web barındırma şirketi seçerken göz önünde bulundurulması gereken çok sayıda faktör vardır. Ancak, bunu bulan bir kişi, adanmış sunucu ihtiyaç duydukları şey değil, yine de paylaşılan web barındırma seçebilirler. Bu tür barındırma, bir sunucuyu diğer birkaç web sitesiyle paylaşmayı içerir. Oldukça ucuzdur ve hassas bilgilere sahip olmayan küçük web siteleri ve bloglar için uygundur.Source by Avinash Vijay Joshi

Ahmet CEYLAN

About Author

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Sql Sunucu

SQL Server Optimizasyonu ve Şifrelemenin Performans Etkisi

SQL Server 2008 yazılımının Enterprise ve Developer sürümlerinde, şeffaf veri şifrelemenin (TDE) yeni bir güvenlik özelliği dahil edilmiştir. SQL Server
Sunucu

Özel Sunucu Barındırma ve Kolokasyon Barındırma Hizmetleri

Web Hosting Sektöründe Adanmış Sunucular ve Kolokasyon Hizmetleri Web hosting sektöründe sıklıkla karşılaşılan terimler arasında “Adanmış Sunucular” bulunur ve bu,