e-Devlet Kapısı 20 Milyon Kullanıcıya Ulaştı

Devlet hizmetlerinin kullanıcı ihtiyaçları göz önüne alınarak elektronik ortamda, güvenli, kesintisiz ve hızlı olarak ortak bir nokta üzerinden vatandaşa ulaştırılması amacıyla 18 Aralık 2008’de hizmete açılan e-Devlet Kapısı 20 milyon kullanıcıya ulaştı. Başbakanlık adına Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde Türksat tarafından işletilen e-Devlet Kapısı, bugün 19 milyon 900 bin kayıtlı kullanıcısına 149 kamu kurumuna ait 1065 bütünleşmiş elektronik hizmetle Türk vatandaşlarına yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra KKTC başta olmak üzere çeşitli ülkelerde de yaklaşık 40 bin kayıtlı kullanıcısı bulunan e-Devlet Kapısı’nın 19 milyon 779 bin 929 kullanıcının şifre, 24 bin 890 kullanıcının mobil imza, 99 bin 930 kullanıcının elektronik imza, 251 kullanıcının da e-kimlikle giriş yaptığı açıklandı.

e-devlet

e-Devlet şifresi yenilemek artık ücretsiz!

Türksat AŞ’den yapılan açıklamada, e-Devlet Kapısı’nın, 7. yılına girdiği belirtilirken yetkililer artık e-Devlet şifresi yenilemenin ücretsiz olduğu ve bu işlemden yararlanabilmek için kullanıcıların öncelikle cep telefonu numaralarını sisteme kaydetmelerinin yeterli olduğu belirtildi. Türksat AŞ tarafından yapılan açıklamada ayrıca şu bilgilerde yer alıyor;

e-Devlet Kapısı’na aylık ortalama 9 milyon kullanıcı giriş yaparken, e-Devlet Kapısı’nda kullanıcılar tarafından aylık 40 milyon sorgulama yapılıyor. En çok kullanılan hizmetler arasında adli sicil kaydı sorgulama, askerlik durum belgesi sorgulama, öğrenci belgesi sorgulama, araç sorgulama, mahkeme dava dosyası sorgulama, 4A hizmet dökümü, tapu bilgileri sorgulama ve vergi borcu sorgulama gibi hizmetler bulunuyor.

e-Devlet Kapısı’na mobil cihazlarla giriş yapan kullanıcılara mobil e-Devlet uygulaması üzerinden 47 ayrı kamu hizmeti sunulurken, önümüzdeki dönemde mobil cihazlarla erişilebilen hizmet sayısının ve mobil e-Devlet uygulaması kullanıcı sayısının artırılması ve genç nüfus hedeflenmektedir.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status