eBay, Kullanıcılarından Şifre Değiştirmelerini istedi

Kullanıcıların internet üzerinde açık attırma usulü ile satış yapabildikleri alışveriş platformu eBay, kullanıcılarından şifre değiştirmelerini istedi. Dünyanın önde gelen şirketi geçtiğimiz günlerde yaşanan siber saldırıdan dolayı tüm kullanıcılarına çağrıda bulunarak, kısa bir süre içerisinde mevcut kullandıkları şifrelerini değiştirmelerini talep etti.

eBay, ABD dışında Arjantin, Avustralya, Avusturya, Belçika, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hong Kong, Hindistan, İran, İrlanda, İtalya, Kore, Malezya, Meksika, Hollanda, Yeni Zelanda, Filipinler, Singapur, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayvan, İngiltere ve Türkiye’nin de yer aldığı toplam 28 ülkede faaliyet göstermekte.

eBay Siber Suc

eBay Siber Suc

Yukarıdaki ülkeleri ayırmaksızın tüm kullanıcılarına şifre değiştirmesini talep eden yetkililer, eBay kullanıcılarının isimleri, şifreleri, e-mail adresleri, ev adresleri, telefon numaraları ve doğum tarihleri gibi bilgilerin ele geçirilmiş olacağını tahmin ediliyor. Fakat yapılan açıklamada ise kredi kartı bilgilerinin çalınmadığının altını çiziyor.

Merkez ofisinin ABD’nin San Jose kentinde bulunan açık arttırma sitesinin 128 milyonu aşan aktif kullanıcısı bulunuyor. Geçen yıl eBay üzerinde ise 212 milyar dolarlık bir alışveriş hacmi gerçeklemiş. Fakat yaşanan siber saldırı sonucunda eBay hisseleri ABD’de yüzde 3,2 oranında gerilemeye sebep olduğu söyleniyor.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status