Efsane Program Winamp Artık Yok

Yıllara meydan okuyan efsane program Winamp artık yok. Gelişen teknoloji ile birçok şirket ve uygulama artık yerine ya yenisine bırakıyor ya da tarihe karışıyor. Microsoft’un görüntülü sohbet programı Messenger’ın ardından yine bilgisayar platformunun çok yakından tanıdığı mp3 oynatıcı Winamp’ta kapanma kararı aldı.

Winamp Kapaniyor

Winamp Kapanıyor

Nullsoft tarafından tescilli bir marka olan Winamp ilk olarak 1995 yıllarından bilgisayar platformuyla tanışmıştı. En parlak yıllarını 2002 yıllarında AOL tarafına geçen Nullsoft, bu dönemde yaptığı yeni kişiselleştirilmiş görünümüyle kullanıcıların oldukça beğenisini kazanmıştı. 2005 yılında 50 milyon kullanıcıya yükselen Winamp günümüz teknolojisine yenik düştü.

AOL tarafından yapılan açıklamaya göre Winamp ve ilişkili tüm servislerin 20 Aralık tarihinden itibaren durdurulup kapanacağını açıkladı. Winamp’ın kapanma nedeni olarak hiç bir sebep gösterilmese de, bazıları alternatif programların çoğaldığını söylese de bize göre internet tabanlı mp3 oynatıcıların telif hakları sebebiyle yaygınlaşmasıyla bu alandaki popüler indirmeden dinle olanağı sunan web tabanlı uygulamalar olduğu aşikar.

Sizde 15 yıla yakın bir geçmişi olan mp3 dinleme programı Winamp’ı aşağıdaki bağlantıdan indirip, 20 Aralık tarihinden sonra nostalji yapabilirsiniz.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status