Windows

Eski bilgisayara Windows 11 kurma yöntemi!

Bilgisayarınızı en güncel teknolojiyle buluşturmak ve Windows’un en son sürümüne yükseltmek, sistem performansınızı optimize etmenin en etkili yollarından biridir. Ancak, 2021 yılında tanıtılan Windows 11, birçok yenilik ve görsel iyileştirmenin yanı sıra belirli sistem gereksinimlerini de beraberinde getiriyor. Bu nedenle, her bilgisayar Windows 11 kurulumu için uygun olmayabilir.

Windows 11 kurulumunu düşünen kullanıcılar için resmi bir yöntem bulunmaktadır. Bu süreç, işletim sisteminin en son sürümüne sorunsuz bir geçiş yapmanızı sağlar. Ancak, bilgisayarınızın uyumluluğunu kontrol etmek ve gereksinimleri karşılamak önemlidir. Bu adımları takip ederek, modern özelliklere sahip olan ve güvenliği ön planda tutan Windows 11’e geçiş yapabilirsiniz.

Windows 11’in sunduğu yeni özelliklere ve geliştirmelere daha yakından bakmak için resmi Microsoft kaynaklarına göz atabilir veya destek almak için uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. Bilgisayarınızı en iyi hale getirmek ve Windows deneyimini bir üst seviyeye taşımak için bu adımları takip edin.

Eski bilgisayara Windows 11 nasıl kurulur?

Bu yöntemi anlatmaya başlamadan önce bilgisayarınızın gerçekten Windows 11 tarafından desteklenip desteklenmediğini Windows Update üzerinden kontrol edebilirsiniz. Sonrasında ise minimum gereksinimleri kontrol edin ve bilgisayarınızın bunları karşılayıp karşılamadığını gözden geçirin.

Windows 11 minimum sistem gereksinimleri:

  • İşlemci: 64 bit, çift çekirdekli, en az 1 GHz
  • Bellek: 4 GB
  • Depolama: en az 64 GB
  • Ekran kartı: DirectX 12 uyumlu
  • TPM: 2.0

Tüm bunları kontrol ettikten sonra eğer bilgisayarınız minimum sistem gereksinimlerini karşılıyorsa rahatlıkla Windows 11’e geçiş yapabilirsiniz. Ancak bu standartları karşılamamasına rağmen yine de Windows 11 kurmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz. Adımlara başlamadan önce bu yüklemenin bilgisayarınız için zararlı olabileceğini bir kez daha hatırlatalım.

1. Window 11 ISO’su indirin

Microsoft gelen tepkiler üzerine herkesin Windows 11 indirip kurmasına izin veren dosyaları kendi internet sitesi üzerinden sunmaya başladı. Böylece bilgisayarların uyumlu olup olmadığına bakılmaksızın herkes Windows 11 indirip kurabiliyor.

Windows 11 ISO dosyasını bu sayfaya giderek edinebilirsiniz. Bu sayfada Windows 11 Yükleme Medyası Oluşturma ve Windows 11 Disk Görüntüsü (ISO) İndirme seçeneklerinden birisi ile devam edebilirsiniz. Bu seçeneklerin her ikisi de aynı sonuca götürüyor olsa da kurulum dosyasını farklı bir depolama aracına yükleyecekseniz, medya oluşturma aracı muhtemelen daha iyi bir seçenek olacaktır.

Bu adımın ardından mediacreatintool.exe isimli bir dosya bilgisayarınıza inecek. Bu dosyaya tıkladıktan sonra karşınıza ‘Lisans koşulları’ sayfası çıkacak. Bu koşulları okuduktan sonra “Kabul Et” seçeneğine tıklayın ve “Başka bir bilgisayar için kurulum medyası oluştur” kısmını seçip “İleri” butonuna tıklayın.

Ardından Windows 11 kurulumunun dilini, sürümünü ve mimarisini seçebilirsiniz. Bu kısımları da atladıktan sonra flash belleğinizi takın (en az 8 GB olması gerekir). Kullanılacak medyayı seçin sayfasında “USB Flash sürücü” seçeğini tikleyin ve kurulum dosyasının sürücünüze inmesini bekleyin.

2.Rufus ile usb belleğe yazarak Yüklemek

Yeni sürüm Rufus aracını kullanarak Windows 11’i kurmak için adımları izleyin. İlk olarak, Rufus’u açın ve hedef aygıtınızı seçtikten sonra Windows 11 ISO dosyasını seçin. Ardından, başlat butonuna tıklayarak USB diskinize Windows 11’i yazmaya başlayın. Bu aşamada karşınıza çıkacak olan ekran, TPM 2.0 gereksinimini kaldırın seçeneğini içerecek; bu işareti ok tuşlarıyla işaretleyip devam edin. USB diskinize yazma işlemi tamamlandığında, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve Windows 11 kurulum sayfalarına geçiş yapın, adımları takip ederek işlemi tamamlayın. Bu kolay ve hızlı kurulum süreci ile Windows 11’i sorunsuz bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi ve yardım için ilgili kaynaklara göz atabilir veya uzman ekibimizden destek alabilirsiniz. Rufusu Burdan indirebilirebilirsiniz.

3. Windows Kayıt Defteri’ni düzenleyin ( Format Atmadan Kurulum )

Yükleme dosyasını kaydettikten sonra bilgisayarınızı Windows 11’e hazırlamak için bir adım daha bulunuyor. İlk olarak, Windows 11’in düzgün bir şekilde çalışması için Kayıt Defteri üzerinde bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Windows Kayıt Defteri’ni açın.
  • HKEY_LOCAL_MACHINE > SYSTEM > Setup > MoSetup adımlarını izleyin.
  • 32 Bit değerinde yeni bir DWORD oluşturun.
  • DWORD adını “AllowUpgradesWithUnsupportedTPMOrCPU” olarak değiştirin ve üzerine çift tıklayarak değerini “1” olarak değiştirin.
  • Sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bu adımların ardından Windows 11 yükleme dosyası, TPM 2.0 eksikliği veya desteklenmeyen işlemci gibi sorunları göz ardı ederek yüklemeyi tamamlayabilecek hâle gelecektir. Bu adımların ardından flash belleğinizi bilgisayarınıza takarak Windows 11 yüklemesini tamamlayabilirsiniz.

Yukarıdaki adımları izleyerek eski bilgisayara Windows 11 kurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bir kez daha sizleri meydana gelebilecek sorunlar konusunda uyarmakta fayda var. Peki siz eski bilgisayara Windows 11 kurma hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Windows 11, TPM 2.0 olmadan çalışabilir, ancak bu durum oyunlar için geçerli değildir. Özellikle VALORANT gibi TPM 2.0 gerektiren oyunları oynayabilmek için bu teknolojinin bilgisayarınızda bulunması gerekmektedir.

Windows 11’in genel kullanımı için TPM 2.0 olmadan uyumlu olabilirsiniz; ancak bazı oyunlar, özellikle de VALORANT gibi talepkar oyunlar, bu güvenlik özelliğini gereksinim olarak belirlemiş olabilirler. Bu nedenle, bilgisayarınızda TPM 2.0 olmaması, bu tür oyunları oynama konusunda sınırlamalara neden olabilir.

Eğer VALORANT gibi oyunları oynamak istiyorsanız, bilgisayarınızın TPM 2.0 uyumlu olup olmadığını kontrol etmek önemlidir. Bu gereksinimi karşılamayan sistemlerde, oyunlar düzgün çalışmayabilir veya hiç açılmayabilir. Bu noktada, oyunların sistem gereksinimlerini dikkatlice incelemek ve gerekli güvenlik özelliklerini sağlamak oyun deneyiminizi olumlu yönde etkileyebilir.

Oyun keyfinizi en üst düzeye çıkarmak ve bilgisayarınızı güncel tutmak için uyumlu donanıma sahip olmanız önemlidir. Daha fazla bilgi almak ve uyumluluk konusunda destek almak için resmi kaynakları inceleyebilir veya uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

Ahmet CEYLAN

About Author

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Micorsoft Dünya Teknoloji Windows

RemoveWAT veya Chew-WGA "Bypass Etkinleştir" Windows 7 ve Server 2008 R2 Sonsuza Kadar

Orijinal Windows blogu, Windows 7 için Windows Etkinleştirme Teknolojileri Güncelleştirmesi’ne göre, bu güncelleştirme 70’den fazla bilinen ve potansiyel olarak tehlikeli
Microsoft Windows

Windows 10’un Sevilen Özelliği, Windows 11’e Geri Geliyor!

Microsoft, Windows 10‘un son güncellemelerinden birinde işletim sistemine hava durumu ve çeşitli haberlerin yer aldığı Haberler ve İlgi Alanları bölümünü