Facebook Çin Nüfusuna Ulaştı

Bundan dokuz ay önce Facebook’un aktif kullanıcı sayısının Çin nüfusuna ulaşacağını buradaki yazımızda belirtmiştik ve beklenen gün geldi Facebook Çin nüfusuna ulaştı. Şirket, 30 Eylül’de biten 2014 üçüncü çeyreğine ait verileri açıklamasının ardından Facebook’ta kullanıcı sayısı 1.35 milyar kişi seviyesine yükseldi. Çin nüfusuna eşit olan bu rakama göre, Facebook’un kullanıcı sayısı bir önceki döneme göre yüzde 2.27 oranında yükseliş gösterdi. Ancak bu artış bir önceki döneme göre yüzde 3.125 oranından azalma olduğu görülüyor.

Facebook Gelirini Arttırdı

Facebook Kullanıcı Seviyesi

Facebook Kullanıcı Seviyesi

Facebook’un kullanıcı sayısındaki artışı yavaşlasa da şirketin geliri yükselmeye devam ediyor. Bir önceki çeyrekte 2 milyar 910 milyon dolar olan gelir, bu çeyrekte 3 milyar 203 milyon dolara yükseldiği belirtildi. Elde edilen bu gelirin 806 milyon doları ise kar olarak açıklandı. Yıllık olarak bakıldığında ise 2014 yılının ilk 9 ayında Facebook, 2 milyar 239 milyon dolar kar ettiği görülüyor. Bu rakam ise geçen yıl aynı dönemde 977 milyon dolar olarak açıklanmıştı.

Facebook Kullanıcı Sayısında Yavaşlama

Facebook’un büyümesi bununla sınırlı değil. Sosyal ağ sitesinin günlük kullanıcı sayısındaki artış ta devam ediyor. Geçen dönemki açıklama da 829 milyon olan bu sayı son çeyrekte 864 milyona yükseldi. Mobil cihazlardan Facebook’u kullananlarda aylık bazda 456 milyon seviyesinde yükselmiş durumda. Bu sayı bir önceki dönemde 399 milyondu. Rakamlara göre Facebook’un gelirleri artıyor olsa da kullanıcı sayısındaki artış hızı ise azalmaya devam ediyor. Facebook ise kullanıcı sayısındaki yavaşlamayı dünyanın bir kısmında hala internet bağlantısının olmamasına bağlayarak, bu konu hakkında çeşitli projeler gerçekleştirmeye odaklanacaklarını belirtiyor.

Bakalım Facebook’un geleceği önümüzdeki dönemde nasıl şekillenecek?

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status