Facebook Davalık Oldu

Facebook’un başı şu aralar toplu açılan bir davayla meşgul durumda. Popüler sosyal paylaşım platformu Facebook davalık oldu. Facebook’un başındaki dertse kullanıcılarının özel yazışmalarını takip ettiği iddia ediliyor. Bu iddialara göre Facebook kullanıcı profillerinin verilerini çıkararak bu bilgileri reklam şirketleri ve ajanslara paylaşmakla suçlanıyor.

Facebook Dava

Facebook Dava

Facebook’un gizlilik kurallarını ihlal ettiği sıkça duyurulan haberlerden bir tanesiydi bu duruma kanatlanamayan iki Facebook kullanıcısı,  California eyaletinde bulunan Facebook kullanıcıları adına, üyelerin özel mesajlarını özel hayatın gizliliğini yok sayarak ele geçirdikleri verileri başka firmalara satmaktan dolayı “Toplu dava” açtıklarını belirtti.

Dava California Kuzey Bölgesi‘ndeki ABD Bölge Mahkemesi’nde açıldı. Facebook hakkında yapılan iddiaların California özel gizlilik yasalarını ve Elektronik İletişim Gizlilik Kanunu‘nu ihlal ettiği belirtiliyor.

Matthew Campbell ve Michael Hurley‘ın açtığı “Toplu dava”  belgesinin tam metnine buraya tıklayarak erişebilirsiniz. Dava dilekçesinde her kullanıcı için 10 bin dolar tazminat istendiği görülüyor.

Facebook ise açılan davada iddia edilenlerin asılsız olduğunu açıklarken, dava için mahkemede savunmamızı sonuna kadar yapacağız ifadelerini belirtti. Facebook’a açılan “Toplu dava” eğer aleyhine sonuçlanırsa tarihin görmediği bir yaptırımla baş başa kalacak.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status