Facebook, Devlet Talepleri Raporu’nu Yayınladı

Sık kullanılan sosyal ağ platformlarından Facebook, Devlet Talepleri Raporu’nu yayınladı. İlk olarak 2013 yılı Ağustos ayı içerisinde Devlet Talepleri Raporu’nu paylaşan sosyal ağ platformu, bu aşamadan sonra daha şeffaf olabilmek için yeni bir Devlet Talepleri Raporu’nu yayınladı.

facebook-cin

Facebook

Facebook’un hukuk müşavirliğini yapan Colin Stretch, yayınlanan taleplerin yanı sıra kullanıcı gizliliği ve kullanıcı verilerinin paylaşımı hakkında izledikleri yolları veya bu hususlar karşısında gelen talepleri nasıl değerlendirdiklerini de belirtti. İşlenen bu süreçte uygulanan politikalar paylaşılan raporda yer alıyor.

Türkiye Facebook’tan Ne İstiyor?

Devlet Talepleri Raporu’nda Türkiye’yi ilgilendiren kısma bakarsak, 2013 yılında ülkemizin Facebook’dan talepleri ile şuan ki talepleri arasında pek bir değişiklik yer almıyor. Rapor ise şöyle; Türkiye’de 2 bin 14 adet içerik için sınırlandırma getirildiği belirtiliyor. Yayınlanan rapora göre, söz konusu içeriklere erişim, düzenleyici ve kanun uygulayıcı kurumların talepleri doğrultusunda alındığı, Atatürk’e veya Türkiye’ye hakareti yasaklayan yerel yasalara aykırı olmaları sebebiyle sınırlandırıldığı belirtiliyor.

Günümüzde sosyal paylaşım platformların en sık vakit geçirdiğini düşündüğümüzde bu platformlar üzerinde devletlerin istekleri son derece normal olarak karşılanabilir. Fakat Facebook, bu raporu paylaştığında devletlerin daha şeffaf olması gerektiğini belirtmekten de vazgeçmiyor.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status