Facebook, Foursquare Benzeri Bilgi Kartları Kullanacak

Facebook geliştiricileri son zamanlarda yeni bir uygulama üzerinde çalışmaya başladılar. Bu uygulama ile birlikte artık bir yerde bildirim yaptığınız zaman veya durumunuzu güncellediğinizde, bu güncellemeye TV Programı, film, arkadaş ya da şarkı gibi ek paylaşımlar eklediğinizde bu ek paylaşımların da görünmesi sağlanacak. Şu an için bu uygulamanın yazılım aşaması bitmiş ve test aşamasına geçilmiş durumda. Yapılan ilk testlerin oldukça başarılı geçtiğini belirten Facebook yetkilileri, bu uygulama sayesinde Facebook’un daha aktif bir şekilde kullanılabileceğini belirttiler. Facebook, Foursquare benzeri bilgi kartları kullanacak.

Bu uygulamayı daha açık bir şekilde anlatmak gerekirse, bir kafede otururken yer bildirimi yaptığınız zaman Facebook tarafından o mekanda bulunan içecek ve yiyecekleri o mekanda bulunan arkadaşlarınızı, size ait ve arkadaşlarınıza ait fotoğraflar beraberinde gösterilebilmekte. Ya da bir şarkı veya film izlediğinizi düşünün. Dinlediğiniz şarkıyı ya da izlediğiniz müziği sizinle birlikte izleyen ya da dinleyen arkadaşlarınız aynı anda ekranınızda gösterilmekte.

Facebook Bilgi Kartlar

Facebook Bilgi Kartlar

Bu özelliğin aynısını Foursquare’de de görmekteyiz. Foursquare üzerinde bir yer bildirimi yaptığınızda bulunduğunuz yer ile ilgili ek bilgiler de gösterilmekte. Uygulamaya başka bir açıdan baktığımızda ise Google Asistan’dan da esinlendiği görülmekte. Google Asistan uygulamasında da yakınınızda bulunan fotoğraflar ve ilgili bilgiler gözükmekte. Fakat Facebook’un test aşamasında olan bu uygulaması bilgilerden çok, arkadaşlara odaklanmış durumda. Arkadaşlarınıza ait içerikler sayesinde onlarla etkileşimin daha üst seviyelere çıkması hedeflenmekte.

Bunun yanında bu uygulamayla birlikte Facebook’ta doğum günleri mavi renk ile, yer bildirimleri kırmızı renk ile, fotoğraflar ise sarı renk ile gösterilmekte. Bu değişiklikler sayesinde ana ekran daha göze hoş hale gelmiş durumda. Bunun yanında ana ekranda arama yaparak ulaşılabilen bazı özellikler ve içerikler artık kullanıcı kişinin daha rahat görebilmesini sağlıyor.

Şu an için kartlar uygulaması test aşamasında olsa da eğer yeteri kadar ilgi görürse kullanım alanı daha da arttırılacak ve belki de ilerleyen zamanlarda tüm kullanıcılar için zorunlu hale getirilecek.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status