Facebook Uygulamalarına Artık Anonim Şekilde Giriş Yapılabilecek

Önceleri Facebook kullanarak uygulamalara girerken hepimizin dikkati çeken bir konu vardı. Uygulamaya Facebook ile giriş yap dediğinizde, uygulamanın sizin adınıza kullanacağı bilgileri ekranda görülmekteydi. Bu durum çoğu kullanıcı için şüpheli bir durum olarak görülmekteydi ve bazen sırf bu bilgilerin kullanılmasını istemediğimiz için de uygulamaya girmekten vazgeçilirdi. İşte bu durum Facebook geliştiricilerinin de artık dikkatini çekmiş olacak ki, F8 geliştirici konferansında bu konu hakkında Facecook yetkilileri tarafından bir açıklama yapıldı.

Facebook Uygulamalarına Artık Anonim Şekilde Giriş Yapılabilecek

Facebook Bizi Gozetliyor

Facebook Uygulamaları

Facebook yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre artık uygulamalara Facebook üzerinden giriş yapmak isteyen kişilerin bilgilerine ulaşabilmek mümkün olmayacak ve uygulamalara anonim şekilde giriş yapılabilecek. Bu özellik sayesinde artık uygulama sahipleri sizin kullanıcı adınıza ve şifrenize ulaşma imkanına sahip olmayacak ve kullanıcılar da bilgilerini hatırlamaya gerek kalmadan uygulamaları kullanabilmeleri mümkün olacak. Fakat bu durumda Facebook üzerinden herhangi bir bilgi de paylaşmak imkansız olacak.

Bu özellik sayesinde bir uygulamayı test etmek istediğinizde, bilgilerinizi paylaşmadan bu test imkanını yapabilmek olanaklı hale gelmiş durumda. Bu konuda tek şart ise gireceğiniz uygulamanın geliştiricilerinin anonim şekilde giriş imkanını uygulamalarına eklemiş olmaları. Yeni Facebook Girişi olarak isimlendirilen bu yeni özellik sayesinde artık bir uygulamayı test etmek için giriş yaptığınızda ne tür bilgilerinize erişebileceklerini görme ve buna izin verip vermeme şansınız olmakta. Bu konuda bir örnek verecek olursak; bir uygulamaya girmek istediğinizi düşünün. Uygulamaya girerken sizden doğum tarihinizi ve e-postanızı bilmek istediğinde, eğer doğum tarihinizi bilmeleri sorun değilken e-posta adresinizi bilmelerini istemiyorsanız, izinleri kontrol et diyerek e-posta adresinizi gizlemeniz mümkün. Bunun yanında uygulamaya girdiğinizde eskiden olduğu gibi sizden habersiz zaman tünelinizde paylaşım yapabilme olanağı da ortadan kalkıyor. Uygulamanın paylaşım yapabilmesi için mutlaka sizden izin alması gerekmekte.

Bu kadar yenilikle yetinmeyen Facebook yetkilileri adeta çığır açacak bir özellikten de bahsettiler. Google Adsense gibi bir reklam ağı kurmak için çalışmalar yapan yetkililer, bu yeni reklam ağının ismini ise Facebook Audience Network olarak açıkladı. Bu yeni reklam ağı sadece mobil ortamlarda faaliyet gösterecek. Özellikle uygulama geliştiricileri bu ağ sayesinde ciddi bir gelir kapısı elde etmiş olacaklar.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status