Firefox’ta Görüntülü Konuşma Devri

Mozilla‘nın internet tarayıcısı denildiğinde akla gelen ilk firmalardan birisi olduğunu hatırlatmaya gerek yok sanırım. Ancak Mozilla’nın geliştirmekte olduğu internet tarayıcısı Firefox, son zamanlarda rakiplerinin özellikle de Google’ın internet tarayıcısı Chrome‘un gerisinde kaldığını belirtelim. Bu durumun farkına varan Mozilla yetkilileri Firefox’ta Görüntülü konuşma devri için kolları sıvamışlardı. Yaklaşık 2 yıldır üzerinde çalışılan Firefox Hello adlı projede sona gelindiği açıklandı. Önümüzdeki günlerde yayınlanacak Firefox Hello ile artık üçüncü parti programlara gerek kalmadan tarayıcılar arası görüntülü konuşma yapılabilecek.

Firefox Hello Panel

Firefox Hello Panel

Mozilla’nın Firefox için geliştirdiği bu yeni özelliğin en büyük destekçisi ise, İspanya’nın önde gelen telekomünikasyon şirketi Telefonica’dır. İspanya ve Latin Amerika piyasalarında faaliyet gösteren şirket dünyada geleneksel ve mobil iletişim sektöründe en büyük şirketlerdendir. Telefonica, Firefox’un yeni özelliği hakkında, “Firefox Hello ile aynı sohbet servisi, yazılımı veya donanımı kullanmayan aile üyeleri veya arkadaşlarınızla iletişim kurabileceksiniz. Hiçbir program indirmeden, ek araç kurmadan, hatta üyelik bile oluşturmadan sesli veya görüntülü sohbet gerçekleştirebilirsiniz.” açıklamasında bulundu.

Telefonica ile anlaşmaya varılmasının ardından WebRTC aracı kullanan herhangi bir tarayıcı ile artık Firefox Hello sayesinde ek bir kurulum gerekmeden görüntülü konuşma yapılabilecek. Mozilla’nın 2013 yılının başlarından beri üzerinde çalıştığı Firefox Hello önümüzdeki günlerde yayınlanacak güncelleme ile birlikte Firefox internet tarayıcısına eklenmesi bekleniyor.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status