Google Geliştiriciler Konferansı (Google I/O 2014)

Her yıl olduğu gibi bu yılda sabırsızlıkla beklenen Google Geliştiriciler Konferansı (Google I/O 2014) etkinliği çerçevesinde önemli duyurular ile başladı. Bu duyuruların en çok merak edileni ise yeni gelecek olan Android işletim sistemi ile ilgili haberlerdi. Android L kod adı ile karşımıza çıkan yeni nesil işletim sistemi hakkında birçok duyuru I/O 2014 çerçevesinde duyuruldu.

Bununla birlikte gelişmekte olan ülkeler için ucuz ve kaliteli Android akıllı telefonlar sunmayı hedefleyen yeni proje Android One programı gün yüzüne çıkmış oldu. Ayrıca bu yıl Google fanları tarafından en çok merak edilen yeniklerin başında gelen akıllı saatler, araç içi bilgi ve eğlence sistemleri, TV ve giyilebilir sağlık ürünleri alanında merak edilenler hakkında da Android entegresi ile ilgili duyurularda gerçekleşti.

Google I/O 2014 Açılış Programı Video

GOOGLE I/O 2014 ETKİNLİĞİNDE YAŞANANLAR

Android One

Android One

Android One İle Ucuz Akıllı Telefonlar

Android takımının lideri Sundar Pichai, I/O 2014 etkinliğine başlangıçta, dünya nüfusunun halen bir çoğunun Android işletim sisteminden faydalanamadığını ve yakın zaman içerisinde hedeflerinde akıllı telefon kullanımına parası yetmeyen kullanıcıları hedefleyeceklerini ifade ediyor. Pichai, bu yüzden Android One olarak adlandırdıkları yeni donanım referans platformu geliştirdiklerini açıklıyor. Alım gücü düşük olan ülkeler için ham Android olarak tabir edilen arayüzü sahip, düşük maliyetli cihazların üretilmesine destek sağlanmış olunacak. Hatta Android One programı çerçevesinde Micromax isimli bir üretici tarafından 100 doların altında 4.5 inç ekranlı, çift SIM kart yuvalı ve FM radyolu akıllı telefonun üretildiği bir prototip tanıtıldı. Android One sistemi ilk olarak Eylül ayında Hindistan’da start alarak, küresel pazara açılacak.

Yepyeni Bir Görünüm Material Design

Android Material Design

Android Material Design

Son yıllarda teknolojinin getirdiği yeniliklerin yanı sıra kullanıcıya görsel olarak yeni bir tasarım anlayışının da yaygınlaştığını belirtelim. Son olarak Google, web üzerindeki siteleri dahil Android mobil işletim sisteminin görsel tasarıma giderek Material Design olarak adlandırdığı yenilikle Google Chrome tarayıcısı ve Android mobil cihazlarda aynı görsel tarzı karşımıza çıkaracak. Material Design renkli, minimalist ve havalı tasarımı ile tüm dikkatleri üzerine çekeceğini belirtelim. Google, yeni tasarım diline uygun olarak uygulamaların yer alması için uygulama geliştiricilerine şimdiden açık kaynak sunmaya da başladığını belirtelim.

Yeni Mobil İşletim Sistemi: Android L (Lollipop)

Android L

Android L

Şüphesiz Google Geliştiriciler Konferansı etkinliğinin en çok merak edilenlerinden bir tanesi yeni mobil işletim sistemi Android L olduğunu belirtmek isteriz. Bu yeni mobil işletim sisteminin merak edilme sebebiyse Telefon, otomobil, tablet ve TV için gelecek olması diyebiliriz. Google’ın Material Design tasarımı ile görücüye çıkacak olan yeni Android işletim sisteminde favori olarak yer alan araçlarda varlığını sürdürmeye devam edecek.

Android L ile karşımıza çıkacaklar;

Kullanıcının çok şey beklediği yeni mobil işletim sistemi Android L, Chrome pencerelerini ve son kullanılan uygulamaları küçük kart yığınlarına alarak karşımıza çıkaracak. Bu gelecek olan özellik varsayılan uygulama geçiş özelliğinin yerini alacak. Google bu yenilikle web içeriğiyle telefon uygulamaları arasındaki önemi vurgulamış oluyor.

Google Arama

Material Design ile karşımıza çıkacak olan yeni tasarım anlayışı ile birlikte Google Arama’da bu değişiklikten nasibini almış oluyor. Film, tarihi figür, sanat eseri gibi görsel unsurlar aranması sırasında Google Arama ilk olarak sonucu Andorid cihazının ekranının tepesinde gösterecek. Ayrıca Google, uygulama içi arama tekniğini de geliştirerek, arama yaptığınız bir işlevi yüklü uygulama içerisinde tanıdığı takdirde Open Table uygulamasını açarak size yardımcı olacak.

Pil Ömrü

Hemen hemen akıllı telefon kullanıcılarının en çok şikayetçi olduğu ortak sebeplerden bir tanesi pil ömrünün kısa olması. Bazı üreticiler kendi geliştirdikleri pil tasarruf uygulamaları ile bu durumu kendi avantajlarına çevirmeye çalıştılar. Google, pil tasarrufu için çalışmalar yaptığı Project Volta uygulaması ile yep yeni bir sayfayı Android L ile birlikte devreye sokacak. Bu devre ise akıllı telefonlara 90 dakika kadar ek bir güç sunacak.

Uzaktan Kumanda

Android L ile karşımıza yeni çıkacak olan bu özellik sayesinde artık cihazlarımızın çalınmasının önüne geçebileceğimizi ifade edebiliriz. Apple, önümüzdeki dönemlerde iOS 7 işletim sistemi ile piyasaya getirdiği benzer bir özellikle hırsızlık vakalarının azalmasına sebep olmuştu. Şimdi benzer bir özellikte Android L ile karşımıza geliyor ve “kill switch” adlı ölüm tuşu geliyor.

Otomobilde Android L

Android Auto

Android Auto

Google uzun zamandır üzerinde çalıştığı projelerden bir tanesi akıllı otomobiller ve otomobiller için gerekli adım atılmış oluyor. Android L işletim sistemi otomobillerde de çalışabilecek. Android Auto karşımıza çıkacak olan bu özellik sayesinde akıllı telefon deneyimini araç kullanırken de yararlanılacak. Android Auto ile karşımıza gelen bu yenilik telefonun ekranını otomobilin kontrol panelinin ekranına taşıyarak sürücüye yardımcı olmuş olacak. Android Auto ile birlikte sürücüye birçok konuda yardımcı olunacak. Bu temel yardımların başında ise Google Haritalar ile navigasyon, sesli komutlarda Google Asistan gibi özelliklerden faydalanılacak.

Dodge, Chevrolet, Chrysler, Audi ve Bentley gibi otomobil üzericilerin yer aldığı proje kapsamında ilk Android Auto bu yıl gelecek. Otomobil içerisinde çalışacak Android Auto uygulamaları ise Spotify, Songza, Pandora, Pocket Cast ve MLB’nin At Bat uygulamalarından oluşuyor.

Android Wear

Android Wear

Android Wear

Google Geliştiriciler Konferansı (I/O 2014) etkinliğinin diğer bir merak edileni ise, Android Wear cihazların günlük hayata ayak uydurması konusunda beklentilerdi. Android Wear cihazların nasıl çalışacağı hakkında yardımlara ise Google Asistan hep yanınızda olacak. Android Wear bileğinize taktığınızda yukarı ve aşağı sürüklerken son mesajlar, anımsatıcılar, notlar, müzik kontrolleri, alarmlar, kalp atış hızı ve adım sayar gibi özellikler Google Asistan kartları arasında geziniyor. Gece uyku moduna geçen Android Wear cihazın ekranına tıklattığınızda ses kontrolleri aktif hale gelerek akıllı saat komut almaya başlıyor.

Google, bu yıl düzenlediği I/O 2014 açılış etkinliğinin sonunda katılımcılarına kartondan yapılmış çerçeveler dağıtarak son buldu.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status