Google

Google Maps API Key Nasıl Alınır?


API
(Application Programming Interface yani Uygulama Programlama Arayüzü), bir uygulamanin islevlerinin, baska bir uygulamada da kullanilabilmesi için, bu islevleri paylasan uygulamanin sagladigi arayüzdür.

NE ISE YARAR?


Iki farkli uygulamayi birbiri ile konusturarak bir uygulamanin ihtiyaç duyulan özelliklerini farkli bir uygulamada kullanmanizi saglar.

API’ler çok sayida isletmenin gelirinin büyük bir bölümünü olusturduklarindan dolayi çok degerlidir. Örnegin, Google’in en önemli teknolojilerinden biri olan Google Maps API’leri yüzlerce büyük firma tarafindan ücretli olarak kullanilmakta ve bu da Google’a önemli bir ek gelir saglamaktadir.

vita ERP ile servis güzergahlarinin optimizasyonu için de Yandex ve Google Premium Maps API’leri kullanilmaktadir. Bu sayede sizlere sistem içerisinden, gerçeklesen trafik datalari ile hazirlanmis; yolcularin alinis birakilis saatleri, güzergahin kilometre ve süre bilgileri vb bilgileri sunar ve bu verilerle çok sayida rapor olusturabiliriz. Ayni Sekilde vita Drive (link) ve vita Transfer (link) uygulamalarinda da Google Premium Maps API Key’i kullanilmaktadir.


API KEY NEDIR?


API’lerin kendi sisteminizde kullanilabilmesi için API Anahtarina ihtiyaciniz vardir. Ancak bu anahtar sayesinde karsidaki sunucunun API üzerinden izin verdigi fonksiyonlardan talep ettiklerinize erisim saglarsiniz.


NASIL ALINIR?


Öncelikle bir Google (gmail) hesabinizin bulunmasi gerekir. Hesabiniz yoksa hesap olusturmak için lütfen tiklayiniz.

Google oturumunuzu açtiktan sonra link araciligi ile Google Cloud Platfomuna giris yapiniz.


Öncelikle bir proje olusturmaniz istenecektir.

api-nasil-alinir2


Proje adini girip olustur tusuna bastiktan sonra Menü -> API ve Hizmetler -> Kimlik Bilgileri seçimleri ile devam edin.

api-nasil-alinir3


Açilan ekrandan Kimlik Bilgisi Olustur -> API Anahtari seçimi yapiniz.

api-nasil-alinir4


Olusturulan API anahtari herkese açik olarak gelir. Hesabinizda beklenmedik ücretlere ve kota asimlari riskini ortadan kardirmak için API anahtarinizi kisitlamanizi öneririz.

api-nasil-alinir5


API anahtarinizi kullanacaginiz web sitesini öge ekle seçenegini isaretleyerek giriniz. Aksi takdirde API anahtariniz her web sitesinden gelen istekleri kabul eder ve bu da kotanizin hizlica tükenmesine sebep olabilir.


Ardindan Kitaplik menüsüne geçis yapip, Google Maps’in kullanmak istediginiz API’lerini etkinlestirmeniz gerekir.

api-nasil-alinir6


Kitaplik menüsündeki Haritalar API’leri arasindan asagida yildizladigimiz API’leri etkinlestirmeniz gerekir.

api-nasil-alinir7


Ilgili API’leri tiklayip her birini etkinlestiriniz.

api-nasil-alinir8


Son olarak hesabinizi etkinlestirmeniz ve kredi karti bilgilerinizi kaydetmeniz gerekir. Isleminizin onaylanmasi yaklasik 5 dk kadar sürebilecektir.

api-nasil-alinir9


Tebrikler! Artik API Anahtariniz kullanilabilir durumda. API anahtarinizin uygulamanizda kullanilmak üzere entegrasyonu asamasinda size yardimci olabiliriz. Iletisime geçmek için lütfen tiklayiniz.

Ahmet CEYLAN

About Author

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Google

Youtube Premium ve Youtube Music artık resmi olarak Türkiye’de

Her iki platform için de Türkiye lansmanı geçen hafta yapıldı ve fiyat tarifesi belirlendi. Türkiye’ye 3 aylık ücretsiz deneme süresiyle
Google

Google Earth ile Zamanda Yolculuk

Google Earth yepyeni bir güncelleme ile karşımıza çıkıyor. Tüm dünyadaki uydulardan çekilen fotoğrafların görüntüsünü yansıtan yazılım için çok konuşulacak bir