Google Reklam Projesinden Vazgeçti

Popüler arama motoru Google, 2013 yılının Ekim aylarında arama sonuçları içerisinde banner reklam gösterimi için testler yapıyordu. Test sonucu birkaç şirketin reklamları arama sonuçları ekranında en üst kısımda çıkmaya başlamıştı. Bu deneme döneminde birçok kullanıcı arama sonuçları içerisindeki görsel reklamlara tepkilerini dile getirmeyi ihmal etmedi.

Google Reklam Projesinden Vazgeçti

Google’ın arama motorundan sorumlu mühendislerinden Amit Singhal tarafından arama sonuçları içerisindeki banner reklam çalışmasını durdurduklarını Search Marketing Expo etkinliğinde dile getirdi.

Google Banner Reklam

Google Banner Reklam

Bu açıklama birçok kullanıcı için müjdeli bir haber haline gelmiş durumda. Çünkü arama sonuçları içerisinde yer alan sayfanın en tepesinde büyük bir resim yer alıyordu ve bu resmin altında ise reklamı yapılan markanın detaylı bilgileri yer alıyordu. Reklam modeli sayfanın tepesini kaplamasından dolayı, arama yapan kullanıcının dikkati dağılmasına yol açtığı için birçok kullanıcı tepkilerini ifade etmişti.

ABD ülkesini kapsayan test sürecinde Southwest Airlines, Best Buy, Nike, Ralph Lauren, Urban Outfitters, Victoria’s Secret gibi markalara ait görsel reklamlar yer alıyordu. Google Türkiye arama sonuçlarında hiç gözükmeyen reklam modeli, Amit Singhal tarafından yapılan açıklamaya bakılırsa bundan sonrada hiç gözükmeyecek.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status