Google Search Sohbet Bazlı Arama

Google bilindiği üzere iOS uyumlu cihazlar için Android uyumlu cihazlara verdiği Search uygulamasından farklı bir uygulama kullanarak arama hizmeti sunuyor. Bu hizmetini sürekli güncelleyerek iOS kullanıcılarını elinde tutmaya çalışan Google, son çıkardığı güncellemeyle bu isteğini gerçekleştirecek gibi görünüyor. Google Search sohbet bazlı arama geldi.

Google Search iOS

Google Search iOS

Google Search’e yeni gelen güncelleme sayesinde Google, kullanıcılarına sesli olarak soru sorabilme imkanı tanıyor. Fakat Google kullanıcılarının bu özellikten yararlanabilmeleri için Google Asistanı etkinleştirmelerini istiyor. Google Asistan iki seneyi aşkın bir zamandır hizmet veriyor fakat çelişen durum ise Google firması Google Asistan’ı ülkemizde kullanıma henüz sokmuş değil. Bu da Türk iOS kullanıcılarının bu sesli arama hizmetinden faydalanamayacağını gösteriyor. Google firması isebunun nedenini tam olarak belirtmedi.Türk kullanıcılar arasında ise sayıları azımsanamayacak şekilde Google Asistan’ı bekleyenler bulunuyor. Google Asistan önümüzdeki dönem içerisinde Türk kullanıcılarının hizmetine sunulması bekleniyor.

Sesli arama hizmeti Google Search’ün kullanıcıya sohbet şeklinde gelişen bir kullanım şekli sunuyor. Son güncellemeyle Google Search’e entegre edilen sesli arama hizmetinin kullanımı ise gayet basit bir şekilde gerçekleştiriliyor. Uygulama açıldıktan sonra bir mikrofon işareti görünümde yer alıyor. Kullanıcı bu işarete tıklattık tan sonra sonuç almak istediği soruyu sesli olarak yöneltiyor. Google Search soruya cevap verdikten sonra kullanıcı aynı soru içeriğinde farklı bir soru yöneltebiliyor. Buna bir örnek verecek olursak; ‘bugün günlerden ne?’, ardından ‘Yarın günlerden ne olacak?’ tarzı birbiriyle alakalı soruları ar darda yönetebilmesine izin veriyor.

Google Search Android

Google Search Android

Bu özelliklerinin yanı sıra Google Asistan sayesinde kullanıcı istediği konular, etkinlikler, blog yazıları veya hoşuna gidebilecek yeni yazıları bildirim olarak alabiliyor.

Google yeni güncellemesi sayesinde Google Asistan kullanıcıları için kriket sporu için oluşturulan kartlar, Google Search ve Google Asistan’da daha hızlı veri alma ve kolaylıklar, daha etkin ve güzel resim sonuçları ve buna benzer birçok özelliği kullanıcılarına sunuyor.

iOS için Google Search uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

Android için Google Search uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status