Google, Yapay Zeka Şirketi DeepMind’ı Satın Aldı

Google son dönemlerde yatırım yaptığı robot teknolojisine büyük bir katkı daha sağladı. Google, yapay zeka şirketi DeepMind’ı satın aldı. Google, 2013 yılının Aralık ayında Boston Dynamics’i satın almıştı. Gerçekleşen bu satın alma Google’ın askeri robotlar üreteceği için bazı bölgeleri rahatsız etmişti. Bu rahatsızlığa rağmen Google’ın yakın gelecekte robot teknoloji üzerinde çok ciddi bir çalışmalar yapacağı tahmin ediliyor.

Google California

Google California

Robot teknoloji üzerine yatırımlar devam ederken bu projeye önemli bir destek sunacak bir satın alma daha gerçekleşti. Yapay zeka üzerine girişimler sağlayan Deepmind Technologies’i, Google tarafından 400 milyon dolar ödemeyle satın alındığı açıklandı.

Deepmind Technologies’i satın alınması Google CEO’su Larry Page tarafından doğrulandı. Ayrıca Deepmind Technologies’i satın almak için yaklaşık bir yıldır görüşmeler sürdüren popüler sosyal ağ devi Facebook’ta doğrulanan satın almayla büyük bir şok yaşamış oldu.

Demis Hassabis, Shane Legg ve Mustafa Süleyman tarafından 2012 yılında Londra’da kurulan Deepmind Technologies’i simülasyonlar, e-ticaret ve oyunlar için algoritmalar geliştiren ekip bundan sonraki süreçte Google çatısı altında bakalım hangi projelere imza atacaklar.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status