Google’ın 5 Dakikalık Kesintinin Maliyeti

Dünyanın en büyük ve en çok kullanılan arama motoru Google’ın beş dakikalık sistem dışı kalmasının firma ve dünya genelindeki web sayfalarına yan etkisinin hangi boyutlara yol açacağını tahmin edebiliyormusunuz. Google’ın 5 dakikalık kesintinin maliyeti nelere yol açıyor görelim. Şirketin Cuma günü yaşadığı beş dakikalık kesinti ile çoğu hizmetlerinin çevrim dışı oluşu hem şirkete hem küresel pazarda bulunan web sayfaları için ani bir düşüş yaşamasına sebep oldu.

Google’ın 5 Dakikalık Kesintisi 545.000 $ Gelir Kaybına Neden Oldu

Cuma günü sistemde yaşanan beş dakikalık teknik arıza sebebiyle bazı hizmetlerin çevrim dışı kalması Google’a 545.000 dolar gelir kaybına yol açarken, küresel pazarda bulunan web siteleri için ise %40 trafik kaybetmesine yol açtı. Google’ın 2013 yılı 14.1 milyar dolarlık gelirine bakılınca kaybolan gelir kaybı şirket için büyük miktar gibi gözükmese de, kaybedilen gelir Amerika’da ortalama bir evi on yıl boyunca geçindirecek kadar büyük para.

Cuma günü yaşanan kısa bir kesintinin ardından tekrar çevrim içi olan Google, GoSquared sitesinin analizine göre 16 Ağustos 2013 tarihinde 23:52 ve 23:57 BST saatleri arasında yaşanan kesintinin küresel pazardaki web sitelerin  % 40 hit kaybetmesine neden olduğunu gösteriyor.

Google’ın Kesintisi Küresel Trafiğinde % 40 Düşmesine Neden Oldu

Hit Kaybı

Hit Kaybı

Yorumlar

  1. Alone 6 sene önce

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status