Google’ın Haber Servisi İspanya’da Kapanıyor

Google’ın haber servisi İspanya’da kapanıyor. Eylül 2002 yılında faaliyete giren Google News servisi İspanya meclisinde alınan son kararla yayıncıların da isteği doğrultusunda Google’dan haberler servisini kapatmalarını istedi. Bu talep üzerine Google’da resmi bir açıklama yaparak, Google Haberler servisinin 16 Aralık tarihinden itibaren İspanya’da kapatılacağını belirtti. Google tarafından yapılan resmi açıklamanın tam metnini aşağıda okuyabilirsiniz.

Google Haberler

Google Haberler

Google’dan yapılan resmi açıklama;

İspanya’daki son kanun değişikliği nedeniyle İspanyol yayıncıları Google News’tan kaldıracağımızı ve 16 Aralık’ta İspanya’da Google News servisini kapatacağımızı duyurmaktan dolayı son derece üzgünüz. Google News çok sayıda kullanıcı tarafından beğenilen ve insanları web sitelerine yönlendirerek yayıncılara gerçek anlamda değer katan bir servis. Öte yandan yeni yasa yayıncıların içeriklerinin küçük bir bölümünü göstermesi halinde bile Google’dan -kendileri istese de istemese de- para talep etmelerini zorunlu kılıyor. Google News kendisi reklam görüntüleyen ve gelir elde eden bir servis olmadığı için söz konusu yaklaşım sürdürülebilir olmaktan uzaktır. Tüm bunlara karşın İspanyol yayıncılarla birlikte çalışarak okunurluklarını ve online gelirlerini artırma konusunda kendilerini desteklemeye devam edeceğiz.

Önümüzdeki günlerde İspanya’da kapatılacak olan Google News servisi, yapılan bu açıklamanın ardından kapatılacağı resmileşmiş oldu.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status