Güncel DNS Adresleri 2014

DNS adresi dediğimiz zaman genellikle yasaklı sitelere erişim sağlamak için kullanıldığı ilk akla gelenlerden olur. Fakat DNS adresi sadece yasaklı sitelere erişmek için değiştirilen bir adım değildir. Aynı zamanda DNS adresleri internet üzerindeki birçok sitenin hızlı açılmasını sağlar.

DNS Adresleri 2014

Güncel DNS Adresleri 2014

Şu son günlerde internet servis sağlayıcılarının DNS adreslerinde aşırı bir ağırlık var. Bu ağırlık genellikle yurt dışı sitelerde daha çok yansımakta. Google, YouTube ve Facebook gibi birçok popüler siteler şu günlerde internet servis sağlayıcılarının DNS adresleriyle erişmek yavaşlamaya neden oluyor. Google aramalarında takılma, YouTube videolarında donma ve Facebook girişlerinde bekleme gibi bir çok yavaşlıklar maalesef şu aralar bizim internet servis sağlayıcılarımızın DNS adreslerinden kaynaklanıyor.

İnternet hızlı olmasına rağmen Google, YouTube ve Facebook gibi sitelerin yavaşlamasına neden olan DNS adreslerinin yerine 2014’ün güncel DNS adreslerini paylaşacağız.

Google DNS adresleri: 8.8.8.8 ve 8.8.4.4

Open DNS adresleri: 208.67.222.222 ve 208.67.220.220

Ayrıca ülkemizde faaliyet gösteren Yandex arama motorunun üç farklı DNS adresleri mevcut. Bunlar standart, güvenli ve aile güvenliği olarak üçe ayrılıyor.

Yandex DNS Adresleri

Yandex Standart DNS adresleri: 77.88.8.8 ve 77.88.8.1

Yandex Güvenli DNS adresleri: 77.88.8.88 ve 77.88.8.2 (virüslerden korur)

Yandex Aile Profili DNS adresleri: 77.88.8.7 ve 77.88.8.3 (yetişkin içerikli siteleri engeller)

DNS Adresleri Nasıl Değişir

Başlat>Denetim Masa>Ağ ve Paylaşım Merkezi>Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin buraya kadar geldiğinizde. Karşınıza Yerel Ağ Bağlantısı çıkacak. Üzerine bir kere tıkladıktan sonra sağ tıklayıp “Özellikler” diyoruz. Ardından açılan pencerede “İnternet Protokolü Sürüm 4(TCP/IPv4)” yazan sekmeyi tıklıyoruz. Tekrar açılan pencerede bu sefer karşımıza “Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan” seçeneğine tıklayarak “Tercih edilen DNS ve diğer DNS sunucularına yukarıda paylaştığımız DNS adreslerini giriyoruz ardında “Tamam” diyerek çıkıyoruz. Bu adımlardan sonra bilgisayarınız DNS istemcisi değişmiş oluyor.

Sahte DNS Adreslerine Dikkat!

Paylaştıklarımızdan başka güvenli DNS adresleri mevcut. Fakat burada paylaştıklarımız 2014 yılının en güvenli ve hızlı DNS adresleri. Bunların haricinde servis sağlayıcınızın size verdiği DNS adreslerinden başka DNS adresi kullanmamanızı öneriz. Aksi takdirde birbirine benzeyen sahte (fake) siteler ile karşılaşabilirsiniz.

Windows 7 ve 8 PC DNS Ayarları Değiştirme (Video)

Yorumlar

  1. Furkan 5 sene önce

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status