Bilgi Teknolojileri Donanım Huawei

Huawei AP5030DN FIT to FAT

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Huawei ap 5030dn Acces point cihazını access controllerdan ayırarak kendi başına yayın yapmasını sağlayacağız. Öncelikle cihazımıza elektrik verip konsol girişinden bağlanıyoruz. Bu arada kullandığım cihaz “AP5030DN” cihazımızın PoE özelliği de vardır default olarak fit mod yani access controlera bağlı olarak çalışır.

Sonra “Puty” adlı programımızı çalıştırıyoruz. Putty indirme linki için tıklayınız.

NOT : Benim cihazımda com portu default olduğu için com1 serial lineında geliyor eğer harici bir serial portu kullanıyorsanız “Device Manager ara yüzünden com portunun ismini öğrenmeli ve serial line yazan bölüme o ismi vermelisiniz.

Login ekranı bu şekilde siyah ekranda karsımıza çıkıyor. Default kullanıcı adı “admin” şifre admin@huawei.com olarak gelmektedir.

Cihazımıza giriş yaptık. Şimdi cihazımıza konfigürasyon yapabilmemiz için aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi. “Sys” veya “system” komutunu yazmalıyız. Akabinde “Ap-mode-switch Prepare” komutunu yazıyoruz bu komut apmizi fit moddan fat moda geçirmek için hazırlık yaptığımız komuttur.

Sırasıyla apmizin kontrollerini yaptığımız komutlarımızı giriyoruz. Ve 3.parti tftp server programımızı Huaweinin sitesinden indirdiğimiz firmwire dosyasının bulunduğu kök dizini gösteriyoruz.

Tftp servera bağlanmadan önce burada dikkat edilmesi gereken nokta. Huaweinin sitesinde cihazın fit to fat firmwire sürümünü bulmaktır. Cihazınızın modelini arattığınızda bununla ilgili firmwirelere ulaşabilirsiniz. Huawei AP5030DN Link İçin Tıklayınız.

Burada önemli olan nokta ap cihazımıza kullandığımız networkte bir ip vermeliyiz ve cihazı tftp server kurulu olan bilgisayara ethernet portundan bağlamamız gerekiyor. Cihaza şu şekilde ip veriyoruz.

İlk önce cihazın ip adresini static vereceğimizden ip-adres modunu yukarıdaki komutla static moda çekiyoruz. Bu kodu yazdıktan sonra cihazımızı reboot etmemizi isteyecek. Sırasıyla “Return > Reboot > Y” Komutlarını giriyoruz cihazımız tekrar açıldığında kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz tekrardan konfig moda geçiyoruz ve aşağıdaki gibi komutlarımızı kendi network yapımıza göre değiştiriyoruz.

Cihazımızı ilgili networke dahil ettik artık tftp server komutumuzu çalıştırabiliriz.

Komutumuzu çalıştırdık ve tftp serverdan paketi alıp açmasını bekliyoruz.

Cihazı kapatmamız için uyarı veriyor.

Evet şu anda paketi Access Pointimizin içine yükleyip açıyor. Yükleme yaptıktan sonar cihazı reboot ediyor ve sonrasında yeni şifre belirlememizi istiyor.

Yeni şifreyi belirliyoruz. Cihazımıza giriş yaptık. Şimdi eski verdiğimiz ip adresi firmwire update ile birlikte sıfırlandı. Yeni ip adresi vermemiz gerekiyor fakat firmwire updateden sonra komut dili fit moda göre biraz daha değişik şimdi cihaza ip adresi verelim.

Ben bu testimde default vlan kullanacağımdan vlan1 e bu ip adresini tanımlıyorum. Bu şekilde cihazımızın ip adresini değiştiriyorum.

NOT : Gördüğünüz gibi cihaza ulaşabiliyorum. Fakat cihazım hala networkte değil. Bilgisyarımın ipsini ap adresimin networküne dahil etmek için 10.6.11.x li bi rip adresi veriyorum. Aksi takdirde Ap cihazımız network hattına dahil olmadan cihaza ulaşamaz,web arayüzüne giremez ve tftp serverdan dosya kopyalayamazsınız.

Artık browsera ap ye verdiğim ip adresini yazarak cihazımızın web arayüzüne ulaşabiliriz.

Ev kullanıcıları için cihazı modem üzerinde conf. etmeyi de şu şekilde yapıyorsunuz,

1- Öncelikle cihazınızı 1 amperlik adaptör ile enerjisini bağlıyorsunuz (Poe çeviriciler var ise onlarda olur)

2- Data kablosu yardımı ile modeminizi ağa bağlıyorsunuz (GE1 Girişine)

3- Ip scanner ile tarama yapın veya modemin arayüzünden hangi ıp adresini aldı ise onu bulun

4- Putty ile SSH üzerinden bulduğunuz ıp adresini girin ve cihaza bağlanın

5- Cihazı console kablosu yardımı ile bağlantınız gibi conf. edebilirsiniz

6- Cihazınızın ayar kısmında Ap-mode-switch Prepare yazdığınız da direk reboot etmeyin

7- Cihaza Ip adresini tanımladıktan sonra reboot edin

8- Yanlış yapmanızdan kaynaklı hataları access pointin yanındaki default kısmında eski ayarlarına getirebilirsiniz

9- tftp server olarak solar winds kullanmanızı tavsiye ederim

Not: Bu konular hakkında bilgisi olmayan arkadaşların uzman yardımı alarak yapmaları daha iyi olur, yapılan işlemde cihazın brick olması durumu da vardır ve bunu göze alarak yapınız, yapılan işlemler AP5030DN üzerinde denenerek bu yazı yazılmıştır.

İlgili Yazılar

Windows Domain Kurulumu – Bölüm 1

admin

VsCode Kurulumu – Linux

admin

File Server – Access-Based Enumeration

admin

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamı

Gizlilik ve Çerezler Politikası