12.7 C
İstanbul
29/11/2023
DonanımNetwork

Huawei AP5030DN FIT to FAT

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Huawei ap 5030dn Acces point cihazını acces controllerdan ayırarak kendı başına yayın yapmasını sağlayacağız. Öncelikle cihazımıza elektirik verip konsol girişinden bağlanıyoruz. Bu arada kullandığım cihaz “AP5030DN” cihazımızın PoE özelliği de vardır default olarak fit mod yani access controlera bağlı olarak çalışır.

Sonra “Puty” adlı programımızı çalıştırıyoruz.

NOT : Benim cihazımda com portu default olduğu için com1 serial lineında geliyor eğer harici bir serial portu kullanıyorsanız “Device Manager arayüzüden com portunun ismini öğrenmeli ve serial line yazan bölüme o ismi vermelisiniz.

 

Login ekranı bu şekilde siyah ekranda karsımıza çıkıyor. Default kullanıcı adı “admin” şifre [email protected] olarak gelmektedir.

Cihazımıza giriş yaptık. Şimdi cihazımıza konfigürasyon yapabilmemiz için aşağıdaki görselde gördüğünüz gibi. “Sys” veya “system” komutunu yazmalıyız. Akabinde “Ap-mode-swtich Prepare” komutunu yazıyoruz bu komut apmizi fit moddan fat moda geçirmek için hazırlık yaptıgımız komuttur.

Sirasiyla apmizin kontrollerini yaptıgımız komutlarımızı giriyoruz. Ve 3.parti tftp server programımızı Huaweinin sitesinden indirdiğimiz firmwire dosyasının bulundugu kök dizini gösteriyoruz.

Tftp servera bağlanmadan önce burada dikkat edilmesi gereken nokta. Huaweinin sitesinde cihazın fit to fat firmwire sürümünü bulmaktır. Cihazınızın modelini arattığınızda bununla ilgili firmwirelere ulaşabilirsiniz.

Burada önemli olan nokta ap cihazımıza kullandıgımız networkte bir ip vermeliyiz ve cihazı tftp server kurulu olan bilgisayara ethernet portundan bağlamamız gerekiyor. Cihaza şu şekilde ip veriyoruz.

İlk önce cihazın ip adresini static vereceğimizden ip-adres modunu yukarıdaki komutla static moda çekiyoruz. Bu kodu yazdıktan sonra cihazımızı reboot etmemizi isteyece. Sırasıyla “Return > Reboot > Y” Komutlarını giriyoruz cihazımız tekrar açıldığında kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz tekrardan konfig moda geçiyoruz ve aşağıdaki gibi komutlarımızı kendi network yapımıza göre değiştiriyoruz.

Cihazımızı ilgili networke dahil ettik artık tftp server komutumuzu çalıştırabiliriz.

Komutumuzu çalıştırdık vet tftp serverdan paketi alıp açmasını bekliyoruz.

Cihazı kapatmamız için uyarı veriyor.

Evet şu anda paketi Access Pointimizin içine yükleyip açıyor. Yükleme yaptıktan sonar cihazı reboot ediyor ve sonrasında yeni şifre belirlememizi istiyor.

Yeni şifreyi belirliyoruz. Cihazımıza giriş yaptık. Şimdi eski verdiğimiz ip adresi firmwire update ile birlikte sıfırlandı. Yeni ip adresi vermemiz gerekiyor fakat firmwire updateden sonra komut dili fit moda göre biraz daha değişik şimdi cihaza ip adresi verelim.

Ben bu testimde default vlan kullanacagımdan vlan1 e bu ip adresini tanımlıyorum. Bu şekilde cihazımızın ip adresini değiştiriyorum.

NOT : Gördüğünüz gibi cihaza ulaşabiliyorum. Fakat cihazım hala networkte değil. Bilgisyarımın ipsini ap adresimin networküne dahil etmek için 10.6.11.x li bi rip adresi veriyorum. Aksi takdirde Ap cihazımız network hattına dahil olmadan cihaza ulaşamaz,web arayüzüne giremez ve tftp serverdan dosya kopyalayamazsınız.

Artık browsera ap ye verdiğim ip adresini yazarak cihazımızın web arayüzüne ulaşabiliriz. Web arayüzünde yapacağımız ayarları bir sonraki makalemde anlatacağım. Görüşmek üzere. Fat Firmware indir

Yeni Yazılar

Megabayt Nedir, Megabit Nedir? İkisi Aynı Şey mi, Farkları Nelerdir?

admin

Aruba AP-515 Access Point Kurulumu

admin

Bir USB Ağ Sunucusu Yazıcısından Yararlanın

admin

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Devamı