Bilgi Teknolojileri Donanım Huawei

Huawei AP5030DN Web Arayüzü Ayarları 1

Merhaba arkadaşlar bir önceki yazım da Huawei AP5030dn nasıl fit modan fat moda alınır onu göstermişim. Bu yazımız da web browserdan nasıl cihaza bağlanacağımızı ve nasıl konfigüre edeceğimizi göstereceğim. İlk önce cihaza verdiğimiz ip adresini browserımıza yazıp giriş ekranını gördüğümüzden emin oluyoruz.

Giriş ekranı geldiğinde şifremizi ve kullanıcı adımızı yazıyoruz. Default olarak kullanıcı adı “admin” şifre ise admin@huawei.com olarak geliyor. Bir sonraki girişimizde şifremizi değiştirmemizi isteyecek. O aşamada yeni şifreyi belirleyebilirsiniz.

Yeni bir şifre belirledikten sonra tekrar login ekranına dönüyor yeni şifreyi girdiğimizde bizi aşağıdaki gibi bir monitoring Ana sayfa karşılıyor olacak.

Cihazımızla ilgili logları,cihazımızın istatistiklerini ve sistem bilgilerini bu bölümden görebiliriz.

Wizard bölüm cihazımızın konfig ayarlarının yapıldığı bölümdür bu bölümde beraber ilerleyelim.

Burada iki adet gigabitEthernet portu göreceğiz cihazınızın arkasına baktığınızda poe port ve eth portu göreceksiniz. Bu iki port burada gösterilmiştir. Şu an ben poe portundan bağlandığım için gigabitEthernet 0/0/0 portu aktif olarak görünüyor.

Portların üzerine tıkladığımızda ayarlarına ulaşıyor olacağız burada port üzerine herhangi bir vlan tanımlanmamış durumda. Yapınıza göre burada vlan eklemesi yapabilirsiniz. Ben untagged olarak vlan 1 bırakıyorum bu aşamada.

Bu aşamada vlan tanımlaması yapabiliriz ve bir önceki sekmede oluşturduğumuz vlanı porta tanımlayabiliriz. Ben vlan 1 i test ortamımın ip sine göre verdim. Yeni bir vlan oluşturmaya bakalım.

Vlan oluşturmak için create butonuna bastıktan onra izden vlan id ve cihazın aktif olacağı networkün bloğunu istiyor.

İp adreslerini verdikten sonra aşağıdaki gibi iki adet vlan oluşmuş olacak vlan1 default vlan10 ise bizim oluşturduğumuz vlan.

Bir sonraki adımda pool oluşturmamızı istiyor dhcp eğer cihaz üzerinde olmasını istiyorsanız address pool oluşturmalısınız ben cihaz üzerinde kullanacağım bunun için addresspool oluşturuyorum.

Bu aşamada iki seçeneğimiz olacak global addresspool tanımladığımızda farklı bir vlan oluşturmak istediğimizde o address pool üzerinden dağıtım yapabiliriz. Fakat ben interface addrespool ekliyorum oluşturduğum vlanın bilgilerini giriyorum ve otomatik olarak interface ip tanımlıyor.

Burada vlan 10 için advanced ayarları yapmamız gerekecek. İp adres olarak ap cihazımıza verdiğimiz ip adresi yazacağız. Not allocated olarak ise dhcp den dağıtılmasını istemediğimiz ip aralığını gireceğiz.

Bir sonraki adımda Ülke ayarlarını ve radio frekans ayarlarını yaptığımız bölüm karsımıza geliyor burada çok fazla konfigürasyon yapmıyoruz bir sonraki konfig ekranımıza geçelim.

Bu ekranda ssid ye göre vlan belirleyeceğiz burası çok önemli eğer çift yayın yapmasını istiyorsanız cihazınızın bu ayarları dikkatli bir şekilde yapmanız gerekecek.

Burada ilk radio yayınını default ssid den ve vlan10 dan yapacağımız ssıd isimlerini sonra değiştireceğiz bu bölümde değiştirmemize izin vermiyor.

Vlanid verdikten sonra radio kısmından eğer bir ssid den yayın yapacaksanız 0 ve 1 çift ssdiden yayın yapacaksanız 0 veya 1 seçmeniz gerekecek.

İlgili Yazılar

Netgear DM200 Port Açma

admin

MacOS – Vmware Tools Kurulumu

admin

DHCP Server – FailOver Cluster Kurulumu TV

admin

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Devamı

Gizlilik ve Çerezler Politikası