13.5 C
İstanbul
29/11/2023
Wordpress

İdeal Bir WordPress Barındırma Sağlayıcısı Size Ne Vermeli? MySQL ve PHP’den Daha Fazlası

WordPress sistemi internetin ayrılmaz bir parçasıdır. WordPress üzerine inşa edilen ve sadece “bloglardan” daha fazlası haline gelen çok sayıda yeni web sitesi var. Bağımsız bir barındırma sağlayıcısı aracılığıyla kendiniz barındırmak istiyorsanız, WordPress’in minimum gereksinimleri vardır (aksi takdirde WordPress.com’u kullanabilirsiniz). Asgari gereksinimler listesi, bir WordPress web sitesi başlatmak için ihtiyacınız olan kesinlikle minimum düzeyde olsa da, biraz daha fazlasını öneririz. İşte bir WordPress web sitesi başlatabilmeniz için barındırma sağlayıcınızın size vermesi gerekenler listemiz.

Kontrol Paneli

Kontrol Paneline sahip olmak, sahip olmanız gereken bir şeydir. Dosyalarınıza ve web sitenizin yapılandırmasına doğrudan ve kolay erişime izin verdiği için Kontrol Panelini kaçıramazsınız. Bu, WordPress web sitenizdeki sorunları gidermek veya sorunları teşhis etmek istediğinizde çok önemli olan bir şeydir. İster Linux’ta ister Windows’ta barındırılıyor olun, hata günlüklerini, istatistikleri, ftp ayrıntılarını görmenize, dosyaları yönetmenize ve diğer şeylerin yanı sıra bir virüsten koruma veya temizleme araçlarına sahip olmanızı sağlayacak bir Kontrol Paneliniz olmalıdır. Biz cPanel’i (Linux için) seviyoruz ve web barındırma deneyimi olan çoğu insan da öyle.

Otomatik Yükleyici

cPanel ve diğer Kontrol Panellerinin yanı sıra çoğu sağlayıcı Softaculous, Fantastico ve Installatron gibi Otomatik Kurulum sistemlerini de paketler. Bu otomatik yükleyiciler, WordPress’i birkaç tıklamayla yüklemenize olanak tanır. Herhangi bir zararlı değişiklik yapmadan önce web sitenizi yedeklemenize yardımcı olmaları açısından da önemlidirler. Bunların en iyi yanı, tüm WordPress yazılımınızı tek bir tıklamayla en son sürüme yükseltebilmenizdir. Bazı otomatik yükleyiciler, bir yükseltme olduğunda bir hatırlatıcı ayarlamanıza da izin verir. Ayrıca, yeni bir sürüm kullanıma sunulur sunulmaz müdahaleniz olmadan WordPress kurulumunu yükseltecek bir otomatik yükseltme işlevine de sahiptirler.

MySQL Veritabanları

Bu, WordPress’in minimum gereksinimlerinden biridir. Şu anda WordPress’in iyi çalışması için MySQL 5.0 veya daha yenisine ihtiyacı var. Linux Barındırma için MySQL standarttır. Windows Barındırma için, barındırma sağlayıcınızla Windows’ta standart MS SQL Veritabanları ile birlikte MySQL Veritabanları verip vermediklerini netleştirmeniz gerekebilir. MySQL de açık kaynak olduğundan, WordPress’i gerçekten oldukça iyi tamamlar.

PHP

WordPress’in diğer bir minimum gereksinimi PHP 5.2.4 veya üstüdür. WordPress PHP ile yazılmıştır ve bu nedenle sunucuya PHP’nin yüklenmesi gerekir. İster Windows ister Linux olsun, hemen hemen tüm barındırma sağlayıcıları PHP sağlar.

PHPMyAdmin

PHPMyAdmin, PHP programlama dilinde yazılmış MySQL için bir Veritabanı Yönetim aracıdır. Veritabanınızı bir elektronik tabloya benzer bir tablo biçiminde görmenize olanak tanır ve WordPress arka ucunda değişiklik yapmanıza ve önemli değişiklikler yapmanıza olanak tanır. Artık uzun SQL sorguları veya ifadeleri yazmanıza ve aptalca bir hata yapma riskine girmenize gerek yok. Basit GUI’yi kullanabilir ve değişiklik yapmak için tıklayabilirsiniz. PHPMyAdmin minimum bir gereklilik olmasa da, WordPress’i onsuz sorunsuz bir şekilde yönetmeyi hayal edemeyiz. WordPress Yönetici parolasını unuttuğunuzda sıfırlamak, PHPMyAdmin’den hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Apache mod_yeniden yazma

WordPress, Apache mod_rewrite’ı WordPress’i yüklemek için minimum gereksinim olarak belirtse de, mutlaka orada olması gerekmez. mod_rewrite, WordPress sisteminizdeki karmaşık URL’leri, Arama Motorlarının anlaması için daha kullanıcı dostu ve SEO dostu görünecek şekilde değiştirir. Basitçe söylemek gerekirse, bir sayfa numarasını sayfa başlığına değiştirirler. Örneğin: [http://yourdomain.com/?p=4245] “Makale Slug” da ne varsa otomatik olarak değiştirilecektir. [http://yourdomain.com/hosting-is-best-with-hostingxtreme]. Sayıya dayalı URL’leri kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak bu o kadar eğlenceli olmayacaktır.Source by Alex H D

Yeni Yazılar

WordPress Geliştiricileri WordPress Web Sitesini Bir Profesyonel Gibi Nasıl İnşa Edebilir?

admin

WordPress Admin Giriş Yapamıyor – WP’nin Yönetici Panosuna (2018) Yeniden Erişmek İçin 6 Adım

admin

Web Sitesi Geliştirme için WordPress Kullanmanın 7 Faydası

admin

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Devamı