iPhone 5S Hakkında Tüm Bilgiler

Merakla beklenen Apple’ın yeni harikası olarak adlandırılan iPhone 5S hakkında tüm bilgiler. Resmi olarak Phil Schiller tarafından tanıtılan iPhone 5S üç renk seçeneği ile geliyor. Bundan önceki iPhone’larda gördüğümüz sade siyah renk artık yerini uzay grisi olarak göze çarpıyor. Diğer renklerse altın ve gümüş renk seçeneği ile geliyor.

iPhone 5S Renkler

iPhone 5S Renkler

Donanımsal olarak baktığımızda iPhone 5S dünyanın ilk 64 bit mimari üzerine kurulan A7 işlemci olma özelliğine elinde barındırıyor. Karşılaştırma yapmaya kalkışırsak iPhone 5S, ilk iPhone’un üzerinde bulunan işlemciden 40 kat daha hızlı olduğunu belirtebiliriz. Ayrıca a7 işlemciyle donatılan iPhone 5S’e buna ilaveten M7 kod adına sahip ek bir işlemci ile gücüne güç katıyor. M7 işlemcinin stratejik göreviyse hareket bilgilerini izlemek. İzlenilen hareket bilgilerini sağlık uygulamalarına aktarılmasına yarayacak. Bu özellikle birlikte Nike+ Move adlı uygulama ilk kez görücüye çıkacak.

4 inç Retina ekrana sahip olan iPhone 5S, iPhone 5 ekran ölçeklerine sahip. “S” modellerinde olduğu gibi Apple’da bu modelinde grafik ve işlemci üzerinde iyileştirmeye gitti. Ayrıca en çok konuşulan haberlerden bir tanesi iPhone 5S için parmak izi okuyucusunun varlığı konuşuluyordu. Resmi olarak tanıtım ardından Touch ID özelliği resmiyet kazanmış oldu. Ana ekran tuşuna yerleştirilen Touch ID ile mobil güvenlik için şifre yerine oluşturulan parmak iziyle App Store ve iTunes Store’a güvenli erişim yapılabiliyor.

iPhone 5S Touch ID Özelliği

iPhone 5S Touch ID Özelliği

Daha iyi depolama ve daha uzun batarya özelliğine sahip iPhone 5S’in 16 GB, 32 GB ve 64 GB’lık versiyonları bulunuyor. Güçlendirilmiş bataryasıyla kullanıcılara daha fazla kullanım süresi sunacak olan iPhone 5S 1440 mAh kapasiteli batarya barındırıyor.

Etkileyici kamerasıyla, iPhone 5’e oranla daha gelişmiş kamera ile entegre çift led flaş bulunduran kamerada ayriyeten Ağır Çekim özelliği yer alıyor. Ayrıca 720 piksel kalitesinde 120 FPS video kayıt imkanı sunuyor.

Open GL ES3.0 desteği ile daha yüksek kaliteli oyun oynama imkanı ile iPhone 5S diğer sürümlerden ayrıcalıklı olacak.

iPhone 5S Teknik Özellikler

Boyut: 123.8 x 58.6 x 7.6 mm

Ağırlık: 112g

Ekran: 4 inç Retina 640 x 1136 IPS, 366 ppi

İşlemci: 64 bite sahip A7 işlemci ve M7 işlemci, OpenGL ES 3.0 grafik istemci

Platform: iOS 7 Golden Master

Hafıza: 16, 32 ve 64GB dahili depolama seçeneği

RAM: 2GB RAM

Ağ: 802.11a/b/g/n Wi-Fi, Bluetooth 4.0 ve LTE

Pil: 1440 mAh

Renk: Uzay grisi, Altın, Gümüş (Çok renkli kılıf seçeneği)

iPhone 5S Kamera Tanıtım Videosu

iPhone 5S Kamera özellikleri

• Slo- Mo özelliği ile 720p çözünürlükte 120 FPS video çekimi

• Çift led flaş, iSight kamera fotoğraf çekimi ve seri çekim özelliği

• Arka Kamera: 8MP

• Ön Kamera: 2MP

iPhone 5S İlk Tanıtım Videosu

iPhone 5S’in ABD için sözleşmeli ön ödeme fiyatları, 16 GB – 199 dolar, 32 GB – 299 dolar ve 64 GB – 399 dolar olarak belirlendi. Ayrıca 39 dolar ücretle çeşitli renklerden oluşan kılıflar ile satışa sürülecek.

Editörden;

20 Eylülde satışa çıkacak olan iPhone 5S ilk olarak ABD, Avustralya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Japonya, Singapur ve Büyük Britanya’da raflardaki yerini alacak. Aralık aynın sonuna kadar ise 100 ülkede satışta olacak. Türkiye’de ise mobil GSM şirketi Turkcell ve Avea Aralık ayı içerisinde satışa sunacağını belirtirken, henüz Türkiye satış fiyatı belirlenmediğini belirtelim.

Yorumlar

  1. Esra Laçin 7 sene önce

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status