iPhone’un Sağlık Uygulaması Nasıl Çalışır

Apple’ın iOS 8 ile kullanıma sunduğu sağlık uygulaması günlük yaşantımız hakkında bize yardımcı oluyor. Peki, iPhone’un sağlık uygulaması nasıl çalışır diye soru soruyorsanız yazımızı okumaya devam edin. Öncelikle Apple’ın kullanımına yeni sunduğu sağlık uygulaması HealthKit / Sağlık Kiti iPhone’da bulunan hareket sensörlerini kullanarak fiziksel aktivitenizi ölçmeye yarıyor. Ayrıca sağlık uygulamasına vücut ölçülerinizi girebiliyor ve tıbbi kimlik oluşturarak acil numara, kan grubu, hastalıklar, alerjiler gibi önemli bilgileri de ekleyebiliyorsunuz.

HealthKit

HealthKit

Bunların yanı sıra iPhone’da yer alan sağlık uygulaması ile akıllı saat, akıllı bileklik, akıllı ayakkabı ve kan ölçer gibi cihazlar sayesinde kalp ritmini, vücut ısısını, uyku düzeniniz, yakılan kalori miktarını hatta kan şekerine kadar birçok veriyi ölçerek değerlendirebiliyor. Ortaya çıkan tüm verileri ise analiz şeklinde kullanıcıya sunan HealthKit uygulaması iPhone’daki sağlık koçunuz oluyor.

iPhone’da sağlık uygulaması nasıl aktif edilir?

Öncelikle Apple’ın iOS 8 ile kullanıma sunduğu sağlık uygulaması Sağlık Kiti üçüncü taraf cihazlar tarafından da kullanılabiliyor. Ancak üçüncü taraf dediğimiz akıllı saat, akıllı bileklik, akıllı ayakkabı ve kan ölçer gibi cihazlara sahip değilseniz bile iPhone telefonunuz sayesinde de sağlık uygulamasından yararlanabiliyorsunuz. Ancak akıllı telefonunuzdan sadece Adım, Koşma+Yürüme Mesafesi ve Çıkılan Kat seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Şimdi bizde bu seçenekleri iPhone’da nasıl etkinleştireceğimizi görseller yardımıyla anlatacağız.

Bu seçenekleri etkinleştirmek için aşağıdaki işlemleri uygulayın;

 • iOS 8 veya üstü yüklü cihazınızda Sağlık uygulamasını açın
 • Sağlık Verileri sayfasında yer alan Fitness alt başlığına tıklayın
 • İlk olarak Adım kısmını açın ve açılan sayfada Analiz Raporu’nda Göster seçeneğini aktif hale getirin (aşağıdaki görselde belirtilmiştir)
 • Daha sonra bu işlemleri Çıkılan Kat ve Yürüme+Koşma Mesafesi için de aynen tekrarlayabilirsiniz.
HealthKit Adım sayar

HealthKit Adım sayar

Yukarıdaki işlemleri uyguladığınız takdirde aşağıdaki gibi Adım, Koşma+Yürüme Mesafesi ve Çıkılan Kat gibi özelliklerin aktif olduğunu görecekseniz. Böylelikle artık yolda ne kadar adım attığınızı, yürüdüğünüzü hatta ne kadar koştuğunuzu uygulama sayesinde görebileceksiniz.

HealthKit Analiz Raporu

HealthKit Analiz Raporu

Ayrıca uygulamanın Tıbbi Kimlik kısmından şahsınıza ait gerekli sağlık bilgilerinizi doldurmanız sonucunda Tıbbi Kimlik kartınıza sahip olabilirsiniz.

14 Yorumlar

 1. Sezer 5 sene önce
  • Ahmet 5 sene önce
 2. enes 5 sene önce
 3. mehmet 5 sene önce
 4. mehmet 5 sene önce
 5. erhan 5 sene önce
 6. Yurdal 4 sene önce
 7. suat 4 sene önce
 8. lokman 4 sene önce
 9. emre 4 sene önce
 10. Melek 2 sene önce
 11. Atila 2 sene önce
 12. Esma 2 sene önce
 13. Mustafa 2 sene önce

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status