İş İle Özel Hayat Artık Bir Arada

İş İle Özel Hayat Artık Bir Arada

Intel Security’nin, dünya genelinde yaptırdığı ankete göre, çalışan profesyonellerin büyük bir çoğunluğu bazı işleri kişisel cihazlarından takip ediyor ve çoğu kurumsal bilgisayar ve cep telefonlarını kendi kişisel çevrimiçi aktiviteleri (e-posta, sosyal medya, alışveriş vs.) için kullanıyor. Aşağıdaki basın bülteni aracılığı ile araştırmanın tamamını okuyabilirsiniz.

Intel Security

SANTA CLARA, Kaliforniya 02.02.2015- Intel® Security, çalışan profesyonellerin nasıl çalıştığı, nerede çalıştığı ve çevrimiçi gizlilik ve verilerin korunmasına ilişkin tutumlarının ne olduğunu araştırmak üzere gerçekleştirdiği küresel bir anketin sonuçlarını yayımladı. Anketin sonuçlarına güvenlik perspektifinden bakıldığında, çalışanların çevrimiçi ortama katıldığı riskli bir davranışın, işverenler için de olumsuz sonuçlar doğurabileceği anlamına geliyor. Ayrıca, çalışanlar iş için kendi cihazlarını kullanarak, tüm son noktalar yeteri kadar güvenlikli değilse şirket verilerini de riske atıyorlar.

MSI Research tarafından Intel Security adına gerçekleştirilen bu anketin sonuçları şu şekilde:

 • Anket yanıt verenlerin dörtte üçünden fazlası (%78), kişisel cihazlarını işle bağlantılı faaliyetlerde kullandığını ifade etmiştir
 • Çok daha fazla katılımcı (%79) kişisel çevrimiçi aktivitelerini şirket cihazlarında gerçekleştirdiğini belirtmiştir
 • Çalışanların %40’ı evden veya “herhangi bir yerden” çalışmaktadır
 • Katılımcıların %65’i, şirket cihazlarında kişisel verilerin korunmasından bilgi işlemin sorumlu olduğunu düşünmektedir
 • Ankete yanıt verenlerin %77’si işverenlerinin tüm önemli verileri korumak için gereken tüm önlemleri aldığı konusunda kendilerini çok güvende veya güvende hissetmektedir.
 • İşyerindeki faaliyetlerin %61’i kişiseldir, gizlidir veya özeldir.

Şirketlerin Bilmesi Gerekenler:

 • İş birimleri, “Bring Your Own Device” (BYOD) (Kendi Cihazını Getir) politikasını istekli bir şekilde kucaklamıştır ancak bilgi işlem departmanları genellikle bu politikayı biraz kaygıyla karşılamaktadır. Uygun kontroller ve politikalar uygulanmadan, bilgi işlem departmanları kullanıcıların kendi tüketici cihazlarını kurumsal ağa getirmelerine izin verilmesi halinde belirli miktarda kaos, düzensizlik, veri kaybı ve güvenlik riski potansiyeli olabileceğini düşünmektedir.
 • BYOD işgücünüzü güçlendirebilir. Kurumsal ağa ve verilere herhangi bir zamanda kendi istedikleri cihazlardan herhangi bir yerden erişebilme imkanıyla, çalışanlarınız daha fazla esnekliğe sahip olacak ve daha üretken olacaktır.
 • BYOD, ekonomik olarak da avantajlı olabilir. Büyük ve orta ölçekli şirketlerde daha yaygın olmakla birlikte, bilgi işlemin işgücüne uyarlanması küçük şirketlerde de bütçe açısından yerini almaya başlamıştır. Pek çok şirket cihazlarından uzaklaşmaya ve tek bir basit sebepten dolayı yani uygun şekilde uygulanırsa maliyeti düşüreceği için BYOD modelini kullanmaya başlamıştır.
 • BYOD özellikle mobil cihazlara yönelik yeni iş uygulamalarının geliştirilmesinde inovasyon için itici güçtür. Örnek olarak iş cetvelleri, yer check-in/check-out’ları ve çalışanların self-servis İK uygulamaları ve diğerleri verilebilir.
 • Mobil kullanıcıların çoğu kendi cihazlarının güvenliğini yönetme konusunda genellikle çok fazla kaygı duymazlar. Daha çok iş yapma ve iletişim konusundan dolayı çok meşguldürler. Ancak, çoğu zaman bilinçli olmamaktan dolayı şirketinizi riske atabilecek şekilde kullanıcıların yaptıkları ve yapmadıkları pek çok şey vardır.

Intel Security Türkiye ve Azerbeycan Bölge Müdürü İlkem Özar bu anket sonuçlarını “Katkıları yadsınamayacak olan BYOD kullanımında önemli olan, şirketlerin bu cihazları da sisteminin bir parçası olarak görerek, gerekli güvenlik uygulamalarıyla bu cihazları da güvenli hale getirmesi ve endişe yaratan konuları gidermesidir.” açıklamasıyla değerlendirmiştir.

McAfee Labs Hakkında

McAfee Labs, tehdit araştırması, tehdit istihbaratı ve siber güvenlik konularında kanaat önderliğinde dünyanın en önde gelen kaynaklarından biridir. 400’ü aşkın araştırmacıdan oluşan McAfee Labs ekibi, kilit tehdit taşıyıcıları olan dosyalar, web, mesajlar ve ağlardaki milyonlarca sensörden tehdit verisi topluyor. Daha sonra, taşıyıcılar arası tehdit ilişki çözümlemesi yapıp, bulut tabanlı McAfee Küresel Tehdit İstihbarat servisi aracılığıyla sıkı sıkıya bütünleşik McAfee son nokta, içerik ve ağ güvenliği ürünlerine gerçek zamanlı tehdit istihbaratı sunuyor. McAfee Labs aynı zamanda, McAfee DeepSAFE teknolojisi, uygulama profillendirme ve gri liste yönetimi gibi, sektörün en geniş çaplı güvenlik ürünü portföyüne eklenmiş çekirdek tehdit tespit teknolojileri de geliştiriyor.

Intel Security Hakkında

McAfee artık Intel Security şirketinin bir parçasıdır. Security Connected stratejisi, donanımla geliştirilmiş güvenliğe yenilikçi yaklaşımı ve benzersiz Küresel Tehdit İstihbaratı ağıyla Intel Security, tüm dünyada kişisel ve iş amaçlı kullanıma yönelik sistemleri, ağları ve mobil cihazları koruyan proaktif, kanıtlanmış güvenlik çözümleri ve hizmetleri geliştirmeye yoğun olarak odaklanmış durumdadır. Intel Security, McAfee deneyimini ve uzmanlığını Intel’in inovasyonu ve kanıtlanmış performansıyla birleştirerek güvenliği her mimarinin ve bilişim platformunun temel yapı taşı haline getiriyor. Intel Security’nin misyonu; herkese dijital dünyada emniyet ve güven içinde yaşayıp çalışacak güveni temin etmektir.

Yorumlar

 1. Ahmet can 5 sene önce

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status