13.5 C
İstanbul
29/11/2023
Micorsoft DünyaSunucu

Microsoft Exchange’in Tarihçesi

Microsoft Exchange’in ilginç bir geçmişi var. Microsoft Sunucuları tarafından sunulan sunucu ürünlerinin bir parçasıdır ve birçok firma tarafından kullanılmaktadır. En popüler özellikler arasında e-posta, kişiler, takvim, görevler ve destek bulunur. Veri depolama da sunulmaktadır.

Microsoft Exchange’in tarihi oldukça ilginçtir ve 1993 yılında XENIX sisteminin Exchange Server’a dönüştürülmesiyle başlamıştır. Çok değil iki yıl sonra, yaklaşık 500 şirket Exchange Server Beta 1’i kullanıyordu. Bir yıl sonra kullanıcı sayısı katlanarak 32.000’e yükseldi. 1996 yılında, halk ilk olarak orijinal Exchange Server 4.0’ı satın alabildi. Microsoft Mail 3.5 yükseltmesi olarak sunuldu. Ancak, çok farklıydı ve birçok hizmet sundu. Exchange Server, X 500 dizin hizmeti sunan bir veritabanı deposuna sahip bir posta sistemi sunar. Kullanılan dizin, Windows 2000’in Windows Server etki alanları için temel olarak entegre ettiği Active Directory Hizmeti oldu.

Bir sonraki sürüm 1997’de yayınlandı. Buna Exchange Server 5.0 adı verildi ve ilk kez SMTP tabanlı ağlara erişime izin verildi. Bu yeni posta standardı, 5.0 sürümünün Internet Mail Connector aracılığıyla sunucularla iletişim kurmasına izin verdi. Bu sürümde de bulunan web tabanlı e-posta için yeni bir arayüz ve daha sonraki bir Hizmet paketinde Outlook Web Access olarak adlandırılan Exchange Web Access olarak adlandırıldı. Bu sürümle birlikte yeni bir Outlook 8.01 sürümü, Microsoft Schedule’ın 7.5 sürümü ve Microsoft Exchange İstemcisi için 5.0 yayınlandı.

Exchange Server’ın 5.5 sürümünün yayınlanmasından kısa bir süre sonra. Standard ve Enterprise olmak üzere iki sürümü vardı. Veritabanının boyutu, kümeleme ve daha fazlası biraz farklıydı. 5.5 sürümüyle birlikte gelen, yeni bir sürümde Outlook Web Access, silinen öğelerin kurtarılması ve IMAP4 ve LDAP v3 istemcilerinin desteklenmesi dahil olmak üzere birçok farklı özellik vardı. Bu, ayrı NNTP, SMTP ve dizin hizmetlerine sahip olan son sürümdü.

Ardından Exchange Server 2000 geldi. 2000’in sonlarına doğru piyasaya sürüldü ve önceki sürümlerden daha iyiydi. İki yerine dört küme sunucusu sunuldu ve veritabanları daha büyüktü. Anında mesajlaşma, Exchange Server 2000 tarafından da desteklendi, ancak bu daha sonra değiştirildi. Exchange Server 2003, 2000 sürümünün bazı sınırlamalarını iyileştirdi ve çok sayıda Exchange Server 5.5 kullanıcısı 2003 sürümünün yükseltilmesini bekledi. Windows 2000 de gerekliydi. Diğerleri Windows NT 4.0 ve Exchange Server 5.5 kullanıyordu, ancak Microsoft artık bunları desteklememektedir. Sonuç olarak, öğrenmeye ilgi duyan herkes Microsoft Exchange Eğitiminden geçmelidir. En yeni sürüm Exchange 2007’dir ve Exchange 2007 eğitimi gereklidir. Exchange 2007 eğitim sınıfları, herhangi bir profesyonelin bu yeni sürümde ustalaşmasına yardımcı olacaktır.Source by Caitlina Fuller

Yeni Yazılar

Harika Bir Minecraft Sunucusu Oluşturmanın Beş Adımı

admin

Son Ek Proxy’leri

admin

İstemci-Sunucu Bilgi İşlem ve Faydaları

admin

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bunu kabul ettiğinizi varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla Devamı