Microsoft Exxon Mobil’i Geçti

Dünya genelinde faaliyet gösteren şirketler başarılarını sadece tanıtımlarını yaptıkları ürünlerle sergilemiyor. Çoğunun hedefi ise dünya genelinde en değerli olmak olsa gerek. Ancak dünya gözünde en değerli şirket olmak o kadar da kolay olmuyor ve sıra sürekli olmasa da arar bir değişiyor. Dünyanın en değerli şirketleri yarışında yine sürpriz bir değişiklik oldu. BGR tarafından yayınlanan bilgilere göre Microsoft Exxon Mobil’i geçti.

Microsoft CEO Satya Nadella

Microsoft CEO Satya Nadella

Microsoft bu yıl mobil sektörde birçok önemli yatırım yaptı. Bu yatırımların en önemlisi ve en büyüğü Finlandiyalı telefon üreticisi Nokia‘nın akıllı telefon birimini satın alması önce çıkanlardan. Yazılım devi bu yatırımın ardından hisseler değer kazanarak büyük bir çıkış sağladı ve dünyanın en değerli şirketleri yarışında Exxon Mobil‘in önüne geçmeyi başardı.

Dünyanın en değerli şirketleri sıralamasında Exxon Mobil’in önüne geçmeyi başaran Microsoft’un değeri ise 408 milyar dolar olarak belirlenerek 2. sıraya yükseldi. Exxon Mobil’in değeri ise 402 milyar dolarla 3. sıraya geriledi. Ancak yazılım devinin bundan sonraki işi ise çok zor. Çünkü listenin tepesinde yani Microsoft’un önünde Apple gibi bir teknoloji devi yer alıyor. Dünyanın en değerli şirketi olarak birinci sırada yer alan Apple’ın değeri ise 670 dolar gelirle zirvedeki yerini koruyor.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status