Microsoft Skype’tan Gerçek Zamanlı Çeviri

Microsoft tarafından oluşturulan Researh araştırma birimi, 2 sene öncesinde Skype üzerinden gerçek zamanlı konuşma çevirisini, kullanıcılarına tanıtımını yapmıştı. Bu tanıtımda karşılıklı farklı dilde konuşan iki kişinin Skype üzerinden gerçekleştirdikleri sohbette, bir kişi hızlı bir şekilde konuşurken konuştukları diğer kişinin diline çevriliyor, bu sayede de farklı dilleri konuşan iki kişi oldukça basit bir şekilde sohbet edebiliyordu.

Microsoft Skype’tan Gerçek Zamanlı Çeviri

Microsoft bu projesi üzerinde 2 yıldır çalışmaya devam ediyordu ve en son Kaliforniya’da gerçekleştirilen Code Konferansına son güncellemelerini yetiştirerek, bu projenin tanıtımını yaptı. Skype üzerinden çeviri yapan yazılımın ise ayrı bir şekilde Windows 8 için piyasaya sürüleceğini duyurdu.

Microsoft Skype Translator

Microsoft Skype Translator

İnsanoğlu için iletişimin önemi gün geçtikçe artıyor. İletişim sağlayamamak artık piyasada eskisinden çok daha fazla kayıp yaşamaya neden oluyor. Bunu ortadan kaldırabilmek adına çalışmalarını sürdüren Microsoft, Skype Translator ile kullanıcılarının iletişimden kopmamasına yardım sağlıyor.

Microsoft’un çıkardığı son güncelleme de program İngilizce – Almanca ve Almanca – İngilizce çeviriler yapabiliyor. 2 yıldır yapılan araştırmaların sonucunda yetkililer programa, konuşma tanıma, makine tabanlı öğrenme ve otomatik çeviri yapabilme özellikleri ekledi.

Skype Translator

Skype Translator

Bu programın oluşturulmasında ise Microsoft’un yanı sıra Tronto Üniversitesi’de çalışmalar gerçekleştirdi. Derin Sinir Ağları olarak adlandırılan bu teknoloji yardımıyla cihazlar, konuşma algılayıcılarla bir önceki teknolojilere göre daha kolay bir şekilde eğitilebiliyor. 2 yıllık süreçte yapılan çalışmalar programın hatalı yanıt verme durumunu % 30’luk bir oranda indirmiş olduğu söyleniyor.

Sistemin oldukça muazzam olduğu söylenemez fakat insanların birbirleri ile iletişim sağlayabilmeleri adına atılan oldukça büyük bir adım gibi görünüyor. Ayrıca Skype Translator sektörün öncüsü olacak gibi görünüyor. Atılan bu adım ardından gelişecek diğer büyük adımlara ışık tutar nitelikte.

Skype Translator’a sahip olan kullanıcılar yeni güncelleme gelene kadar tek bir dil seçeneği üzerinden iletişim kurabilecekler ilerleyen zamanlarda ise dünya üzerinde en çok konuşulan dillere göre paketlerin eklenmesi bekleniyor.

Microsoft Skype Pc programının en güncel sürümüne buradan sahip olabilirsiniz.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status