Microsoft’tan Gece Operasyonu, Nokia Servislerini Satıyor

Microsoft’tan gece operasyonu, Nokia servislerini satıyor. Gece saatlerinde gerçekleşen açıklamaya göre Microsoft, Nokia’nın cihazlar ve servis bölümünü satın alıyor. Her iki bölüm için toplam 5.44 milyar Euro ödeme gerçekleştirecek olan Microsoft, Nokia ile el sıkıştı. Satın almanın Nokia’nın yatırımcı ve idari kuruluşların onayı ile 2014’ün ilk aylarında satışın tamamıyla gerçekleşmesi bekleniyor.

Microsoft, Nokia Servislerini Satın Aldı

Microsoft, Nokia Servislerini Satın Aldı

Satış işleminin ardından yaklaşık 32 bin Nokia çalışanı da Microsoft bünyesine geçecek. Ayrıca Nokia’nın CEO’su Stephen Elop, Microsoft’un yakın zamanda emekliye ayrılacak olan CEO’su Steve Ballmer’ın yerine geçeceği iddia ediliyor.

Satın almayla birlikte gerçekleşen olan Windows Phone pazarının en güçlüsü olarak nitelendirilen Nokia artık yerini Microsoft logolu telefonlara bırakacak. Bu demek oluyor ki Asha ve Lumia markaların Microsoft’a geçmesiyle yapılan anlaşma gereği Nokia 10 yıl gibi bir süre akıllı telefon pazarında yer almayacak. Artık önümüzdeki on yıl boyunca Nokia’yı klasik telefon üretiminde görebileceğiz.

Gerçekleşecek olan satın almanın ardından Windows Phone telefonların kaderini belirleyecek olan Microsoft logolu Asha ve Lumia markalı akıllı telefonları çok yakında göreceğiz. Açıklanan satın almayla birlikte akılda birçok soru işaretleri kalmış durumda. Akıllı telefon pazarından 10 yıl boyunca üretim yapamayacak olan Nokia’nın bundan sonraki hedefin klasik telefon üretimi ile yol açıklayan Finlandiyalı telefon devinin anlaşmadan sonraki 10 yılın hedefleri şimdiden merak ediliyor.

Gerçekleşecek olan satın almanın mobil pazarda oldukça önemli olduğunu belirtmek lazım. Bakalım Microsoft, Google’ın Motorola’yı satın almasıyla yakaladığı başarıyı yakalayabilecek mi? Bekleyip görelim.

3 Yorumlar

  1. Menekşe 6 sene önce
  2. Kerem 6 sene önce
  3. Mert 6 sene önce

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status