Mobil Pazarın Devi Android Yükselişte

Mobil platformun akıllı telefonlara geçişiyle başlayan mobil işletim sistemi rekabeti teknoloji devleri arasında devam ediyor. Mobil pazarın devi Android Yükselişte. Mobil platform sektöründe yaklaşık beş yıldır boy gösteren Google oluşumlu Android işletim sistemiyse her geçen gün kendini geliştirerek bu alandaki popülerliği koruyor. Araştırma şirketlerinden yaptığı analizlere göre Android işletim sistemi 2013 yılının son 3 çeyreğinde de diğer mobil işletim sistemlerinden önde kapayacağı kesinleşti.

Mobil İşletim Sistemi Pazar Rakamları

Mobil İşletim Sistemi Pazar Rakamları

Araştırma şirketi IDC tarafından yapılan analizlere göre 2013 yılının üçüncü çeyreğine bakıldığında Android mobil işletim pazarında yüzde 81 yükseliş de olduğu gözler önünde. Ayrıca rapora bakıldığında satılan 261 milyon akıllı telefonun işletim sistemi Android olması dikkatleri üzerine çekiyor.

iOS cephesinde ise işler görüldüğü gibi gitmiyor. Satıl rakamlarının yükselmesine rağmen pazar payının düşüşü gözlenmekte. Ayrıca iOS mobil işletim sisteminin geçtiğimiz yıl %14.4 olan pazar payı bu yıl %12.9 seviyelere kadar gerilediği görülmekte. Analistlere bu düşüşün küçük ölçekli ekran üretiminden kaynaklandığını artık tüketicinin daha büyük ekrana sahip cihazlar görmek istediğini belirtiyor.

Windows Phone cephesinde ise işlerin tıkır da olduğu belirtiyor. IDC, Windows Phone cephesinde olumlu bir yükseliş gördüğünü ve bu yükselişin beklenmediği belirterek bu yılın en iyi çıkışını yakalayan işletim sistemi olarak gösteriyor. Geçtiğimiz yıla nazaran işletim sistemi pazar payını %2.0’dan %3.6 seviyesine çıkartan Microsoft yeni yıla olumlu girmeyi hedefliyor.

BlackBerry cephesinde ise işler pek yüz açıcı değil. Maddi sıkıntılar çeken Kanadalı telefon üreticisi büyük özenle tanıttığı BlackBerry 10 işletim sistemiyle de umduğunu pazarda bulamadı. Şirket işletim sistemi pazar payında %4.1’den %1.7 seviyesine kadar düştü.

Yapılan analizlere göre bu yıl Android işletim sistemi pazarında açık ara önde gitmeye devam ediyor. Microsoft cephesinde bulunan Windows Phone işletim sisteminin yükselmesi şaşırtıcı olduğunu diyebiliriz.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status