Müzik indirme Devri Bitti

Çevrim içi müzik servislerinin çoğalması ve birçok köklü teknoloji şirketlerinin çevrim içi müzik servislerine yönelmesiyle birlikte artık internetten müzik indirme devri bitti. Hızlı büyüyen pazar haline gelen çevrim içi ortamda müzik dinleme ile birlikte artık internet üzerinden şarkı indirilmesinin hızlı bir şekilde azaldığını gözlemliyoruz. Artık internet üzerindeki servislerin çoğalması ve bir çok müzik uygulamalarının yer almasıyla birlikte artık indirilmek yerine online bir şekilde dinlenilmesi tercih edildiği son yapılan araştırmaların sonucunda meydana çıkıyor.

Muzik Dinle

Müzik Dinle

Bilgisayar kullanıcılarının bir bölümü YouTube gibi video sitelerinden müzik dinlemeyi tercih ederken, iTunes ve Spotify gibi uygulamalarında ön plana çıktığı görülüyor. Bunun yanı sıra GSM şirketlerinin ve internet servis sağlayıcılarının da oluşturduğu servisler de artık şarkı indirilmesinin önüne geçerek müşterilerine dijital ortam da müzik dinleme keyfi sunuyor.

Son olarak araştırma şirketi Nielsen tarafından yapılan araştırma sonuçlarına bakıldığında internet üzerinden müzik dinlemenin popüler olduğu ön plana çıkıyor. Araştırma sonucuna göre artık kullanıcılar şarkı indirmek yerine direk olarak dinlemeyi tercih etmeye başladıkları görülüyor. Müzik servislerine olan ilginin yüzde 42 artış sağladığı ve albüm satışlarının da yüzde 13’lük bir gerilemenin olduğu dönemde çevrim içi dinlenen şarkılar 70 milyar seviyesine ulaşmış durumda.

Online Muzik Dinlemek

Online Müzik Dinlemek

Artık internet kullanıcıları şarkı indirmek yerine dinlemeyi tercih etmeye başladığı dönemde Apple’ın kulaklık ve çevrim içi müzik servisi Beats‘ı satın alması Google’ın ise yine bu yoldan giderek kullanıcının kendi müzik listesini oluşturduğu müzik servisi Songza‘yı satın almasının yerinde bir karar olduğu araştırma sonuçlarında meydana çıkıyor.

Yorumlar

  1. Samimi Blog 5 sene önce

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status