Nokia Navigasyon Uygulamasını Sattı

Finlandiyalı telefon üreticisi Nokia navigasyon uygulamasını sattı. Geçtiğimiz yıllarda bünyesinde bulundurduğu Nokia markalı telefon üretim bandını yazılım devi Microsoft’a satan şirket son olarak navigasyon pazarında yer alan HERE uygulamasını sattı. HERE uygulamasının yeni sahibi ise Mercedes‘in üretici firması Daimler, BMW ve Audi‘nin de beraberinde kurulduğu konsorsiyuma satıldı. Nokia, bu üç büyüğün oluşturduğu konsorsiyumdan yaklaşık olarak 3 milyon dolar kazanacak.

Nokia HERE Satıldı

Nokia HERE Satıldı

Taraflar arasında yapılan satın alma işleminin ardından Daimler Başkanı Dieter Zetsche, yaptığı açıklamada;

Yaptığımız satın alım ile HERE’ı güvenli ve tüm araç üreticilerine açık bağımsız bir hizmet haline getirmeyi planlıyoruz” dedi.

Üç firmanın ortak olarak yaptığı basın açıklamasında ise HERE uygulamasını bundan sonraki süreçte otonom yani şoförsüz sürüşte kullanılacağını belirtti.

Nokia, mobil birimini satmasının ardından navigasyon alanındaki başarılı uygulamasını da satma kararı almasıyla marka değerini gün geçerek daha da zora sokmaya devam ediyor. Bakalım Finlandiyalı şirket bundan sonraki süreçte nelerle karşımıza çıkacak?

Yorumlar

  1. Gorgoda 4 sene önce

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status