Oculus Rift, 2 Milyar Dolara Facebook’a Satıldı

Mesajlaşma servisi WhatsApp uygulamasından sonra Facebook dev bir satın alma daha gerçekleştirdi. Sanal gerçeklik teknolojisinin önde gelen şirketlerinden Oculus Rift, 2 milyar dolara Facebook’a satıldı. Gerçekleşen satın almayla birlikte Facebook’un Oculus Rift üzerindeki planı ise sosyal medyayı sanal gerçeklik ortamına taşıyacağı tahmin ediliyor.

Oculus Rift

Oculus Rift

Oculus Rift’i 2 milyar dolara satın alan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in bu satın almada beklentilerin çok yüksekte olduğu ve ilk kez giyilebilir teknolojiye yatırım yaptığı ön plana çıkıyor. Bu satın alma işlemenin ardından sanal gerçeklik teknolojisine el atan Facebook, ödemenin bir kısmını nakit, diğer kısmını ise hisse senedi olarak Oculus Rift’in yapımcısı Oculus VR verecek.

Facebook, Oculus’u satın alarak oyun alanındaki konumundan ziyade iletişim, medya, eğlence, eğitimin de yer aldığı sosyal platformlar üzerinde de kullanıma açmayı hedeflediğini Mark Zuckerberg dile getirdi.

Mark Zuckerberg tarafından yapılan açıklamaya bakıldığında Oculus hakkında beklentilerin yüksek olduğunu görülüyor. Oculus’un kurucusu ve CEO’su Brendan Iribe da bir açıklamada bulunarak; Mark Zuckerberg ve Facebook ekibiyle çalışmanın çok güzel bir anlamı olacağını ve bu birlikteliği dünyadaki en iyi sanal gerçeklik platformu sunmak için çalışacaklarını söyledi.

Taraflar tarafından resmi olarak duyurulan satın alma işlemi 2014’ün ikinci çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status