Orkut.com Kapanıyor

Google, son olarak Quickoffice servisinden sonra 2004 yılında Türk mühendis Orkut Büyükkökten tarafından bünyesinde kurulduğu sosyal ağ platformu Orkut.com’u kapatıyor. Sosyal arkadaşlık platformların atası olarak tabir edilen Orkut, toplamda 15 milyon kullanıcısı bulunuyor. Yaklaşık olarak on milyon üyesi Brezilya’da yaşamakta olan kullanıcıların diğer çoğunluğunu ise Hintler oluşturmakta olan Orkut.com kapanıyor.

Yaklaşık olarak on yıldır aktif olan arkadaşlık sitesi Orkut rakiplerin gerisinde kalarak sadece belirli ülkelerde popüler olmaya başladı. Küresel alan ise bünyesinde yer alan Google+ ve YouTube gibi yıldızını bir türlü parlatamayan Orkut rakipleri Facebook ve Twitter‘ın küresel alanda ulaştığı kullanıcı sayısına bir türlü ulaşamadı.

Orkut Kapaniyor

Orkut Kapanıyor

Orkut resmi olarak 30 Eylül 2014 tarihinde kapanmış olacak. Şu andan itibaren Google, Orkut kullanıcılarının Google+ bünyesine dahil olması için adımlar atmaya başlayarak, arkadaşlık sitesi için yeni hesap oluşturma işlevini ise an itibariyle kaldırmış oldu. Brezilya ve Hint kullanıcıların etkileneceğini platformda küresel alandaki kullanıcılar için pek fazla bir etki gerçekleşmeyecek.

Google gündüzümüze kadar Reader, Code, Buzz, iGoogle ve Gtalk gibi servislerinin yanı sıra önümüzdeki haftalarda da Quickoffice uygulamasını kaldırarak ve bu listeye son olarak 30 Eylül tarihinde kapatılacak olan sosyal ağ ve arkadaşlık sitesi Orkut kapanışı eklenmiş olacak. Google, 15 milyon kullanıcısı bulanan Orkut.com için neden kapatma kararı aldığı hakkında henüz bir açıklama yapmış değil.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status