Princeton Üniversitesi Facebook’un Ömrünü Açıkladı

Kuruluş amacı insanların başka insanlarla iletişim kurmasını sağlayan bir sosyal paylaşım platformu olarak temeli atılan Facebook, bugün sosyal bağımlılık haline gelmiş durumda. Harvard Üniversitesi öğrencilerinden Mark Zuckerberg tarafından 2004 yılında temeli atılan sosyal paylaşım sitesi bugün kurucusunun bile hayal edemediği bir noktaya gelmiş durumda.

Princeton Üniversitesi Facebook’un Ömrünü Açıkladı

Kurulduğu günden bu yana sürekli popüler olan sosyal paylaşım platformu internet kullanıcıların uğrak yeri. Bu hızlı yükseliş birçok analistlerin dikkatini çekmiş durumda. Hatta Princeton Üniversitesi profesörlerinden John Cannarella ve Joshua Spechler, Facebook hakkında çok çarpıcı bir analiz yaptığı ortaya çıktı.

Facebook Grafik

Facebook

Profesörler Facebook‘un ömrü konusunda bir öngörüde bulunuyor. Bu hızlı yükseliş profesörlere göre birde düşüşü olacağı öngörülüyor. Kurulduğu günden beri hızlıca yükselişe geçen sosyal paylaşım platformu şu andan itibaren 12 milyona varan genç kuşağı kaybetmiş durumda. Bu durumun aynen böyle devam edeceğini o zamanın genç kuşağı şu an birer aile sahibi olmasıyla bu süreç önümüzdeki yıllarda da kullanıcı düşüşlüğünde artışa sebep olacağını belirtiyor.

Facebook, 2010 ve 2012 yıllarında yakaladığı büyük yükselişle gençlerin üzerinde sosyal bağımlılık haline gelmiş durumda. Fakat bu yükselişin 2014 yılından itibaren düşüşe geçmeye başladığı görülüyor.

Facebook Grafik 2

Facebook Düşüş

Cannarella ve Spechler, Facebook’un geleceği hakkında canlı bir örnek vermeyi de ihmal etmiyor. Sosyal alemin bir zamanlar en popüleri olan Myspace, şuan ki kuşağın adını bile bilmediğini ifade ediyor. Cannarella ve Spechler, Myspace’i örnek vererek Facebook’un 2020 yılında popülerliğini kaybederek son bulacağını belirtiyor.

Facebook’un Ömrü Konusunda Bir Öngörü

Bizde bu öngörü hakkında şu yorumu yapmak isteriz. Avrupa’daki genç nüfusun azalması ve şuan için Facebook’u en aktif kullanan kullanıcıların Türk kullanıcıları olduğunu belirtelim. Buna göre Princeton Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, Facebook’un geleceği hakkındaki öngörüleri isabetli olabilir. Lakin Facebook’un karşısına daha iyi bir alternatif çıkarsa, bu düşüş 2020 yılından daha yakın. Aksi takdirde böyle bir alternatif bulunmadığı sürece Facebook’un sona geleceği şuan için mümkün değil.

Yorum Bırakın

DMCA.com Protection Status